Klastry energii nie zdały egzaminu, stawiamy na spółdzielnie

klastry energii

Klastry energii nie zdały egzaminu? Przez ostatnie trzy lata Ministerstwo Energii zapewniało, że rozwój klastrów energetycznych to jeden z priorytetowych tematów. Tym większe było zdziwienie, kiedy wiceminister Grzegorz Tobiszewski zapowiedział, że resort zacznie wdrażać mechanizmy wsparcia, ale dla spółdzielni energetycznych.

W 2016 roku w nowelizację ustawy o OZE wpisano definicję klastrów energii. Znalazła się tam również definicja spółdzielni energetycznych. Promowane były jednak tylko te pierwsze.

Ministerstwo zapewniało od tamtego czasu, że pomysł klastrów będzie rozwijany, więc zainteresowanie zarówno inwestorów, jak i samorządowców było spore. Wygląda jednak na to, że zanim na dobre tworzenie klastrów się rozpoczęło, pomysł został zarzucony.

Klastry energii nie zdały egzaminu

– Klastry energii to porozumienia cywilnoprawne, a spółdzielnie są osobami prawnymi. Łączy je jedno – wiek embrionalny z szansami na przejście do wieku schyłkowego z pominięciem etapu wzrostu i dojrzałości – obrazowo tłumaczy Marek Pituła z Polskiego Stowarzyszenie Biometanu.

Według Pituły pomysł klastrów nie był zły – podzielenie się marżą dystrybucyjną energii pomiędzy wytwórcami a odbiorcami w strategii win-win, czyli producent dostaje więcej za energię niż dzisiaj, a odbiorca mniej – wszystko kosztem zmniejszenia przychodów właścicieli sieci dystrybucyjnych.


Więcej na temat klastrów energii przeczytasz tutaj. Kliknij i sprawdź!


– Jest tylko jeden zasadniczy problem – ten ostatni nie miał i nie bardzo ma zamiar rezygnować ze swoich przychodów, a tzw. taryfa „k” stanowiła potencjalne zagrożenie dla całego systemu dystrybucji przez z pozoru niewinne określenie „rzeczywiste koszty” dystrybucji – wyjaśnia Marek Pituła.

Wydaje się, że po trzech latach do podobnego wniosku doszedł resort energii. Podczas sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa (rozpoczęto na niej procedowanie zgłoszonego przez Ministerstwo Energii projektu nowelizacji ustawy o OZE – przyp. red.), wiceminister Grzegorz Tobiszowski zapowiedział bowiem wdrożenie nowego mechanizmu wsparcia dla zdefiniowanych w tym projekcie spółdzielni energetycznych.

To tylko fragment tekstu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź! (str. 28)

Tekst: Rafał Wąsowicz
Zdjęcie: pixabay.com

This post is also available in: polski