Kazimierz Kujda nie jest już prezesem NFOŚiGW

Kazimierz Kujda złożył rezygnację ze stanowiska Prezesa Zarządu NFOŚiGW. Radę Nadzorczą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o tym minister środowiska Henryk Kowalczyk. Jednocześnie zawnioskował o uruchomienie procedury konkursowej w sprawie powołania nowego Prezesa Zarządu NFOŚiGW.

– Przyjąłem rezygnację ze stanowiska Prezesa Zarządu NFOŚiGW Kazimierza Kujdy. Jednocześnie zawnioskowałem o uruchomienie procedury konkursowej – poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Medialna „gorączka” wokół byłego już prezesa NFOSiGW rozgorzała po publikacji Gazety Wyborczej na temat jego współpracy ze Służbami Bezpieczeństwa. Artykuł ten był zaczątkiem do kolejnych, wytykających rzekome nieprawidłowości na różnych stanowiskach, jakie zajmował od lat 90.

Dobra opinia ministra

– Po przeprowadzeniu pełnej procedury konkursowej i przedstawieniu na wniosek Rady Nadzorczej kandydatów spełniających wszystkie ustawowe wymagania podejmę decyzję w sprawie powołania nowego Prezesa Zarządu NFOŚiGW – dodał minister H. Kowalczyk.

– Doceniam dotychczasową merytoryczną pracę Pana Prezesa Kujdy w Funduszu i jego ogromne zaangażowanie w realizację wielu projektów na rzecz ochrony środowiska – podkreślił minister Kowalczyk.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prezes Zarządu Narodowego Funduszu będzie powołany przez ministra właściwego do spraw środowiska, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

Publikacje pogrążyły Kazimierza Kujdę?

W odpowiedzi dla „GW” Kazimierz Kujda przyznał, że mając dwadzieścia kilka lat popełnił błąd i podpisał jakieś papiery, kiedy starał się o paszport. Jednak przez 25 lat lojalnie służył Polsce i obozowi niepodległościowemu. Przeanalizowano m.in. wątek spółki Srebrna, której K. Kujda był prezesem na początku jej funkcjonowania.

W prasie  nadal pojawiają kolejne artykuły, których autorzy starają się dowieść różnych nieprawidłowości, do których miało dojść w NFOŚiGW za sprawą samego prezesa. Kazimierz Kujda jako szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska pomógł zdobyć wielomilionową dotację Lux Veritatis – wynika z dokumentów, do których dotarł money.pl.

Sprawa jest szeroko komentowana przez działaczy politycznych wszystkich obozów. Przypomnijmy, że kilka tygodni temu ze stanowiska zastępcy prezesa NFOŚiGW zrezygnował Piotr Woźny.

Na to stanowisko konkurs już został rozpisany.

Źródło: NFOŚiGW, money.pl, Wirtualna Polska
Zdjęcie: Ministerstwo Środowiska

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo!

This post is also available in: polski