Akcja prowadzona przez jedną z najbardziej znanych sieci sklepów z wyposażeniem wnętrz nie tylko zwiększa wśród Polaków świadomość ekologiczną, ale daje szansę na recykling mebli, które dziś nie nadają się już do użytku. Pilotażową zbiórkę zniszczonych kanap, krzeseł czy stołów, która doskonale wpisuje się w idee GOZ prowadzi IKEA w podwarszawskich Jankach i Bydgoszczy.
W ramach kampanii „Dbaj o dom, a przy okazji o planetę” IKEA prowadzi zbiórkę zniszczonych mebli. Weekendowa akcja realizowana jest w w dwóch lokalizacjach – podwarszawskich Jankach i Bydgoszczy, a najbliższy termin przypada już dziś i jutro. Kolejna okazja do pozbycia się niechcianych już elementów wyposażenia domu będzie 26-28 kwietnia 2024 (weekend z niedzielą handlową).
Zbiórce podlegają wszystkie meble – bez względu na producenta.
Oddając zniszczone meble można zyskać 50 zł na zakupy w IKEA. Ale to nie jedyna korzyść. Biorąc udział w akcji, dbasz także o planetę, dając szansę na recykling i drugie życie wybranym materiałom.
Recyklomaty na kartonowe opakowania wzmocnią GOZ?
IKEA – co można oddać?
Zbiórka obejmuje nie tylko meble zakupione wcześniej w IKEA, ale też te pochodzące z innych sklepów. Mogą to być: sofy i narożniki, fotele i szezlongi, szafy, komody, regały, biblioteczki oraz kontenerki, łóżka, krzesła czy stołki barowe, stoły i biurka, kredensy, szafki, a także bufety i konsole. Z akcji wyłączone są natomiast elementy wyposażenia wnętrz, niebędące meblami (m.in. materace, tekstylia), zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, odpady organiczne oraz te niebezpieczne, jak np. przedmioty szklane. W akcji może wziąć udział każda osoba, która należy do Klubu Lojalnościowego IKEA Family.
– W ramach kwietniowej zbiórki prowadzonej w sklepie IKEA w podwarszawskich Jankach oraz w Bydgoszczy, chcemy zaopiekować się meblami, które nie nadają się już do użytku i pomimo wielu starań, by przedłużyć im życie stają się odpadami – mówi Wiktoria Płocha, Liderka Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Retail w Polsce.
Każdy odpad to surowiec przyszłości
Oddane do IKEA meble będą następnie sortowane i odbierane przez firmę Stena Recycling. Elementy nienadające się już do użytku zostaną zagospodarowane w procesie recyklingu lub odzysku energii. Z kolei lite drewno, pozyskane z zebranych mebli, wróci do obiegu, stając się surowcem wtórnym do produkcji mebli IKEA.
– Przejście gospodarki na model cyrkularny wymaga szeroko zakrojonych zmian – jedną z nich jest zmiana postrzegania odpadów oraz rzeczy, które wydają się nam niepotrzebne. Inicjatywy dedykowane społeczeństwu, takie jak zbiórka zużytych mebli prowadzona przez IKEA, są jednym z kluczowych elementów budowania odpowiedzialnych postaw społecznych. Angażując się w akcję mamy możliwość pokazania, że każdy rodzaj odpadu jest wartościowy i stanowi surowiec przyszłości – mówi Aleksandra Surdykowska, PR & Marketing Manager Stena Recycling.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
źródło: IKEA