Nie tylko szkło, plastik i metal. Automaty kaucyjne uruchomione pilotażowo przez Auchan, REMONDIS i Tetra Pak będą przyjmować także kartony po napojach. Łódzka akcja sygnalizuje ważną kwestię – tylko zbiórka wielu rodzajów opakowań w ramach spójnego systemu kaucyjnego, daje szansę na pełną realizację zasad gospodarki obiegu zamkniętego.

Reklama

Na terenie dwóch sklepów Auchan w Łodzi uruchomione zostały nowoczesne automaty kaucyjne dostarczone przez REMONDIS, które umożliwiają zbieranie szerokiej gamy opakowań po żywności, w tym po raz pierwszy w Polsce, kartonów po mleku czy sokach, które są jedynym typem opakowań do napojów nieuwzględnionym w nowych przepisach kaucyjnych.


82% z nas chce kupować produkty w eko opakowaniach


Kartonowe opakowania – recykling jest możliwy!

Wspólny projekt Auchan, REMONDIS i Tetra Park ma pokazać, że zbiórka i recykling tego rodzaju odpadów są możliwe, także na szeroką skalę.

– Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej zużytych kartonów po płynnej żywności trafiło do recyklingu. Do tego niezbędny jest efektywny system zbiórki, taki jak system kaucyjny – powiedziała Monika Sommer manager ds. zrównoważonego rozwoju w Tetra Pak, który od dłuższego czasu aktywnie angażuje się w działania zwiększające poziom zbiórki odpadów opakowaniowych i ich recyklingu na całym świecie.

Od strony technicznej łódzką akcję wspiera REMONDIS, który jako jeden z globalnych liderów gospodarki odpadami chce wyznaczyć także nową drogę w dziedzinie systemów kaucyjnych, przygotowując swoją autorską koncepcję, która ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.

– Wspólny program pilotażowy z Auchan i Tetra Pak to pierwsza inicjatywa obejmująca tak szeroką gamę opakowań w naszym kraju. To ważny moment dla całej grupy, bo w tym projekcie debiutują także automaty kaucyjne naszej marki RE DEPOSIT, produkowane w niemieckim Ilmenau, które po udanych testach z powodzeniem działają już w wielu lokalizacjach poza granicami Polski – powiedział Leszek Pieszczek, członek zarządu REMONDIS.

Recyklomaty na kartonowe opakowania. Czy pilotaż się sprawdzi?

W efektywnym systemie kaucyjnym ogromną rolę odgrywają sieci handlowe, które mogą angażować się w odbiór zużytych opakowań od konsumentów. W ramach wspólnego projektu Auchan, jako pierwsza sieć sklepów w Polsce oddała do użytku klientów recyklomaty do kartonów po napojach.

– Liczymy, że poza zwiększeniem poziomu recyklingu tego rodzaju opakowań nasz wspólny projekt będzie miał również aspekt edukacyjny, który obali mit, że karton po mleku czy soku wrzuca się do odpadów zmieszanych. Ich miejsce jest przecież w żółtym pojemniku” – powiedziała Ewa Małecka, dyrektorka ds. CSR w Auchan Polska.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE