Mieszkańcy Brzegu już niedługo będą mogli oddychać czystszym powietrzem. W mieście rozpoczęła się budowa nowej kotłowni biomasowej. To największa inwestycja w historii gminy Brzeg, która pozwoli zdecydowanie zmniejszyć zużycie węgla. Po jej uruchomieniu biomasa będzie stanowić do 40% w produkcji ciepła.

Reklama

Kotłownia biomasowa w Brzegu

W poniedziałek, 25 marca rozpoczęto budowę nowego, zeroemisyjnego źródła ciepła sieciowego. Na terenie Brzeskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zostanie zainstalowany kocioł zasilany biomasą o mocy 6 MW. Inwestycja o wartości 26 mln złotych realizowana jest przez Gminę Brzeg wspólnie z miejskim BPEC. Za budowę odpowiada konsorcjum firm Miko – Tech Sp. z o. o z Łazisk Górnych oraz Smart EPC Sp. z o. o z Gliwic. Zakończenie prac zaplanowano na marzec 2025 roku.


Przepisy dotyczące biomasy muszą być uregulowane


Budowa nowego źródła ciepła to duży krok w kierunku całkowitej rezygnacji ze spalania węgla w celu wytwarzania ciepła dla mieszkańców Brzegu. Po sfinalizowaniu inwestycji ok. 30-40% ciepła wytwarzanego w miejskiej spółce ciepłowniczej będzie pochodzić z OZE, a ściślej – z biomasy.

Droga do rezygnacji z węgla

Do realizacji inwestycji doszło po upływie niemal dwóch lat. W czerwcu 2022 roku gmina Brzeg otrzymała dotację w kwocie 18,99 mln. zł. na sfinansowanie w 95 % inwestycji pn.: „Budowa zeroemisyjnego źródła ciepła sieciowego na biomasę o mocy 6 MW na rzecz BPEC w Brzegu”, w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Wykonawcę kotłowni wybrano rok później, w sierpniu, a pod koniec roku przekazano teren pod budowę zeroemisyjnego źródła ciepła konsorcjum firm Miko-Tech i Smart EPC. Zainaugurowana 25 marca br. budowa ma zakończyć się w marcu 2025 r.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

źródło: BPEC, brzeg.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE