Powstanie ekoasfalt redukujący smog!

ekologiczny asfalt

Ekologiczny asfalt pochłaniający smog. Czy to możliwe? Okazuje się, że tak! LOTOS Asfalt i Samorząd Powiatu Ostródzkiego zbudują próbny odcinek drogi z asfaltem redukującym smog.  Obecnie na rynku nie ma nawierzchni drogowej z taką funkcjonalnością. 7 października br. podpisano w tej sprawie list intencyjny.

Projekt „Ekologiczne asfalty”

Innowacyjny produkt jest przedmiotem badań projektu „Ekologiczne asfalty”, który spółka realizuje wspólnie z Politechniką Gdańską. Celem projektu jest stworzenie  nawierzchni drogowej, która pozwoli na redukcję zanieczyszczeń atmosferycznych w obszarze pasa drogowego. W szczególności ma to dotyczyć ograniczenia stężenia toksycznych i szkodliwych substancji, zawartych w spalinach pojazdów, m.in. benzo(a)pirenu, tlenku azotu (NOx) oraz lotnych związków organicznych, których emisja wynika z dużego natężenia ruchu pojazdów i innych źródeł zanieczyszczeń, np. pieców w sezonie grzewczym.

Innowacyjna nawierzchnia już w 2022 r.

Jeśli badania laboratoryjne potwierdzą skuteczność przyjętych założeń, już w 2022 r. w Kajkowie k. Ostródy, na infrastrukturze udostępnionej przez Zarząd Dróg Powiatowych w Ostródzie, powstanie odcinek doświadczalny z innowacyjną wierzchnią warstwą ścieralną, która w wyniku procesu fotokatalizy będzie przyczyniać się do rozpadu toksycznych substancji.

List intencyjny w tej sprawie podpisali: Cezary Godziuk, prezes zarządu LOTOS Asfalt i Krzysztof Rodzik, członek zarządu LOTOS Asfalt oraz Andrzej Wiczkowski starosta ostródzki i Jan Kacprzyk wicestarosta.


Czytaj też: Śląsk górą! Sprawdź ranking gmin w programie „Czyste Powietrze”


Ekologiczny asfalt

– Realizacja tego typu projektów wynika z przyjętej przez naszą spółkę strategii polegającej na poszukiwania nowych rozwiązań, które pozwolą na wdrożenie do sprzedaży innowacyjnych produktów. Stawiamy na proekologiczne rozwiązania, które w przyszłości mogą pomóc ograniczyć zanieczyszczenia atmosferyczne w obrębie pasa drogowego. W związku z tym, że nawierzchnie ulic w polskich miastach są w ponad 90 proc. asfaltowe, takie rozwiązanie może w przyszłości poprawić jakość życia ich mieszkańców – mówi Cezary Godziuk, prezes zarządu LOTOS Asfalt.

– Cieszymy się ze współpracy z lokalnym samorządem i z możliwości sprawdzenia w praktyce skuteczności innowacyjnego rozwiązania. W ramach konsorcjum z Politechniką Gdańską chcemy stworzyć technologię unikalną nie tylko w Polsce, ale i w Europie. We wszystkich  projektach badawczych, które prowadzimy, aspekty ochrony środowiska są niezwykle istotne. Liczę, że w ramach innowacyjnego rozwiązania wypracowanego w projekcie ”Ekologiczne asfalty”, uda się stworzyć nawierzchnię, która dzięki swoim oczyszczającym właściwościom stanie się standardowym rozwiązaniem redukującym smog w obszarze pasa drogowego i wejdzie do powszechnego zastosowania w ramach bieżącego utrzymania dróg w ośrodkach zurbanizowanych, zastępując dotychczas stosowane technologie i przynosząc korzyści użytkownikom – mówi Krzysztof Rodzik, członek zarządu LOTOS Asfalt.

W drodze do nowoczesnej infrastruktury

Kwestia jakości powietrza jest istotna dla obu stron. Starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski podkreślił, jak ważne jest poprawa komfortu życia mieszkańców.

– Zdecydowaliśmy się na współpracę z LOTOSEM, ponieważ jesteśmy zainteresowani innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, które mają szanse poprawić jakość życia naszych mieszkańców. Przykładamy dużą wagę do ochrony środowiska. Chcemy, aby tereny zurbanizowane położone w ciągu dróg powiatowych miały jeszcze bardziej czyste powietrze. Cieszymy się, że udostępniając nasz odcinek drogi, wspieramy projekt badawczy, który w dłuższej perspektywie może zagwarantować rozwój nowoczesnej infrastruktury – tłumaczy Andrzej Wiczkowski, starosta ostródzki.

Projekt „Ekologiczne asfalty” został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Jego wartość to ponad 5 mln zł. Powstał w odpowiedzi na wyzwania, jakie niesie ze sobą zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach.

Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: informacja prasowa

zdjęcie: Lotos

This post is also available in: polski

ael