22 kwietnia, czyli w Dzień Ziemi startuje nabór wniosków do nowej edycji programu Mój Prąd. Szczegóły podczas Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2023 podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki. Pełna wartość dofinansowania to aż 58 tysięcy złotych.

Reklama

Program Mój Prąd

Program Mój Prąd cieszy ogromnym zainteresowaniem od 2019 roku i bez wątpienia przyczynił się do wzrostu popularności fotowoltaiki w Polsce, gdzie prosumentów z roku na rok przybywa. Według ostatnich danych użytkowników paneli PV mamy już w kraju 1,25 miliona.

Z programu Mój Prąd do tej pory skorzystało ponad pół miliona Polaków, a dofinansowanie wyniosło prawie 2 miliardy złotych. Sekretarz Stanu w Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Ireneusz Zyska, podczas Szczytu Klimatycznego TOGETAIR podkreślił rolę programu Mój Prąd w rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce.

Piąta edycja programu zakłada dofinansowanie dla fotowoltaiki, pompy ciepła w różnych konfiguracjach, magazynów energii, systemu zarządzania energią, kolektorów słonecznych. Dofinansowanie na urządzenia dodatkowe pozwala na jeszcze większą niezależność energetyczną, co jest bardzo ważne w dobie transformacji energetycznej i wyzwań związanych z ochroną klimatu.


Czytaj też: Przełomowy wynalazek Polaków – nowy sposób wytwarzania energii elektrycznej


Dla kogo Program Mój Prąd 5.0?

Zapowiedź kolejnej edycji programu jest to dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych produkcją własnej energii elektrycznej.

Program Mój Prąd 5.0 skierowany jest do trzech grup odbiorców: dla tych, którzy jeszcze nie korzystali z programu; dla prosumentów rozliczających się w systemie net metering i nie korzystali do tej pory z programu Mój Prąd oraz dla wnioskodawców, którzy rozliczają się z wyprodukowanej energii w systemie net metering i już skorzystali z programu i chcą przejść na system net billing.

Wysokość dofinansowania

Wysokość dofinansowania wyniesie od 3 do 7 tysięcy złotych na cel główny i od 5 do 28 tysięcy złotych na urządzenia dodatkowe. Pełna wartość dotacji to aż 58 tysięcy złotych dla osób, które chcą skorzystać ze wszystkich elementów programu.

Nabór wniosków do programu rozpoczyna się już 22 kwietnia, czyli w Dzień Ziemi. To dobry moment, aby zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych lub innych urządzeń do produkcji energii elektrycznej i skorzystać z możliwości dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 5.0.

Rynek pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: cire.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE