Johnson Matthey (JM) chce wybudować w Koninie fabrykę  nowoczesnego materiału katodowego do ogniw akumulatorowych. Produktem prac zakładu będą materiały wykorzystywane przy produkcji baterii akumulatorowych do samochodów elektrycznych. W poniedziałek, 3 czerwca, w konińskim ratuszu odbyło się spotkanie mieszkańców z inwestorami. Wzięli w nim udział prezydent Konina Piotr Korytkowski i jego zastępca Witold Nowak. 

Reklama

Fabryka ma powstać na terenach przemysłowych Impexmetal po byłym budynku elektrolizy. Rozpoczęcie budowy zakładu o zdolnościach produkcyjnych w wysokości 10 000 ton rocznie planowane jest jeszcze w tym roku. JM zawarł umowę na zakup działki o powierzchni 43 ha, co daje potencjał do zwiększenia produkcji eLNO (tlenku litowo-niklowego) do 100 000 ton rocznie. Z informacji przekazanych przez przedstawicieli JM wynika, że produkcja komercyjna powinna zacząć się w roku 2021/2022 i osiągnąć status platformy dostawczej w 2022/2023.

JM wskazuje, że lokalizacja fabryki w Koninie lokuje działalność firmy w sercu Europy, blisko głównych klientów z łańcucha dostaw wytwarzania pojazdów elektrycznych.

Pierwsze spotkanie przedstawicieli firmy z mieszkańcami miało charakter nieformalny. Kolejne, na temat aktualnego statusu inwestycji,  wizji firmy, jej rozwoju oraz planów zostało zaplanowane w późniejszym okresie.

Johnson Matthey działa na rynku od ponad 200 lat. Rozwiązania proponowane przez firmę znajdują zastosowanie w niskoemisyjnym transporcie, farmacji czy branży przetwórstwa chemicznego. Firma podkreśla, że w swej działalności stawia na rozwiązania bezpieczne dla ludzi i przyjazne środowisku. Zatrudnia ponad 14 000 osób.

Źródło: UM Konina

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE