Jak powinniśmy wykorzystywać biomasę? To pytanie zadaliśmy kilku przedsiębiorcom funkcjonującym w branży nie od dziś. Są wśród nich zarówno producenci, jak i przedstawiciele firm wykorzystujących to ekologiczne paliwo.

Tym razem wskazówek w odpowiedzi na nasze pytanie udziela:

Reklama

Krzysztof Kowalczyk

dyrektor ds. technicznych

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Lubań Sp. z o.o.

Mówiąc krótko – w kierunku normalności. Biomasa paliwem była od zawsze. Do XIX wieku paliwem podstawowym. Wiek XX za sprawą  węgla, ropy i gazu ograniczył jej znaczenie ale tylko w obszarze tzw. gospodarek wysoko rozwiniętych. Na „prowincji”, w krajach trzeciego świata nadal jest ważnym nośnikiem energetycznym głównie ze względu na dostępność i koszt.


Wszystko, co musisz wiedzieć o biomasie. Kliknij i sprawdź!


Drugą młodość biomasa otrzymała w latach 70-tych i 80-tych za sprawą kryzysów energetyczno – ekonomicznych. Wówczas dostrzeżono zalety i potencjał biomasowych „odpadków”. W ostatnim dwudziestoleciu, za sprawą tzw. polityki klimatycznej biomasa stała się przedmiotem fetyszyzacji, przede wszystkim jako „dźwignia” OZE dla pozyskania wszelakich świadectw i certyfikatów o wymiernej wartości. Wielu inwestorów odczuło to boleśnie po załamaniu systemu w latach 2011-2012.

Jak wykorzystywać biomasę?

Z perspektywy 20 lat doświadczeń ze spalaniem biomasy podsumuję krótko, biomasa to:

  • paliwo lokalne, do zastosowań lokalnych,
  • dedykowane do układów wielopaliwowych odpornych na naturalne wahania podaży surowca.

Stosowane technologie instalacji powinny być stosunkowo proste, niezawodne  i tanie. Wielkość instalacji dostosowana do dającego się ogarnąć obszaru – rynku paliwa.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: BMG
Zdjęcie: pixabay

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE