Jak prowadzić skuteczne zarządzanie odpadami, dążąc do odzyskiwania jak największej ilości surowców i przy zachowaniu zasad GOZ? Sprawdziliśmy to w wiedeńskim zakładzie Saubermacher, gdzie prowadzone jest tymczasowe składowanie i segregacja.

Reklama

Jak to działa?

Pierwszy etap sortowania odbywa się z użyciem zaawansowanych rozwiązań technologicznych opartych o robotykę i sztuczną inteligencję. Pomimo wysokiej skuteczności tych metod, nadal nie są one w stanie zupełnie zastąpić pracy ludzkiej. Aby utrzymać najwyższy możliwy współczynnik separacji poszczególnych frakcji, konieczne jest przeprowadzenie sortowania także ręcznie.

Ten zakład nie zajmuje się przetwarzaniem odpadów biodegradowalnych. Przedsiębiorstwo wskazuje jednak, że 40% odpadów tej frakcji i tak trafia do pojemników na odpady zmieszane, co wymusza ich oddzielanie.

Magazyn, Saubermacher w Wiedniu

Czytaj też: Biometanownia – zobacz jak to się robi we Francji! [WIDEO]


Gospodarowanie odpadami w wersji smart

Cykliczny odbiór odpadów nie zawsze ma sens. Czasem pojemniki nie zdążą się zapełnić, zanim śmieciarka przyjedzie je opróżnić. Stąd wziął się pomysł innowacyjnego rozwiązania, jakim jest smart bin. W górnej części pojemnika na odpady instalowane są czujniki analizujące poziom zapełnienia. Dzięki temu wywóz odbywa się wyłącznie wtedy, gdy rzeczywiście zachodzi taka potrzeba.

Paliwa alternatywne jako ważny element gospodarki odpadami

W obiekcie zarządzającym odpadami znalazła się osobna przestrzeń dla produkcji paliw alternatywnych. Z frakcji o wartości energetycznej powyżej 5 MJ wytwarzane jest paliwo RDF. Taki produkt powstaje już po zupełnym oddzieleniu surowców nadających się do recyklingu. Segregacja jest konieczna także po to, by wyeliminować wszelkie niepożądane zanieczyszczenia, jak metale czy kamienie, które omyłkowo mogły znaleźć się w nieodpowiednim pojemniku.

Zakład kooperuje z dwoma cementowniami Lafarge – jedna z nich znajduje się w Austrii, druga na terenie Czech. To do nich trafia wytworzony w Wiedniu RDF.

Paliwo alternatywne RDF znajduje się w środkowej komorze

Czytaj też: Każdy odpad to surowiec przyszłości. W IKEA wymienisz zużyte meble na rabat!


Elektronika do przetworzenia

Wiedeński zakład Saubermacher odgrywa ważną rolę w zarządzaniu elektroodpadami. Na jego terenie znajduje się około 50 000 telewizorów, z czego większość to telewizory kineskopowe. Każdy mieszkaniec austriackiej stolicy może oddać swój stary odbiornik do utylizacji zupełnie za darmo. Najpierw oddziela się poszczególne elementy, a następnie przekazuje do dalszego recyklingu w wyspecjalizowanych zakładach.

elektroodpady
Elektroodpady w zakładzie Saubermacher

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE