Na początku przytoczę trzy krótkie zdania z najnowszej książki Billa Gates’a „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej”, które brzmią: Musisz znać dwie liczby związane ze zmianami klimatu. Pierwsza z nich to 51 miliardów2. Drugą jest zero….


REKLAMA

Reklama

Jak walczyć z emisjami?

Dalej autor wyjaśnia, że pierwsza liczba to obecna, światowa emisja gazów cieplarnianych, a druga to ta sama emisja w 2050 r., czyli w tym, w którym mamy osiągnąć tzw. neutralność klimatyczną.

Zostawmy na razie cel na 2050, skoncentrujmy się na celu „przejściowym”, czyli do osiągnięcia w 2030 r. – w przypadku UE „co najmniej 40 proc.” w odniesieniu do poziomu emisji z 1990 r. (ostatnio dowiadujemy się, że cel ten został podniesiony do 55 proc.).

Co te liczby i wskaźniki oznaczają dla Polski?

Jeżeli jednak mielibyśmy rzeczywiście (proszę wybaczyć ostrożność tego sformułowania) dokonać redukcji emisji gazów cieplarnianych4 do roku 20305 o 55 proc. (40 proc.) w stosunku do emisji z 19906 r. to powinniśmy w 2030 emitować7 nie więcej niż ok. 200 (266) mln t gazów cieplarnianych, czyli o ok. 176 (100) mln t mniej aniżeli obecnie.

Czy to dużo czy mało i jak wyglądamy na tle innych krajów europejskich? Polska należy co prawda do rekordzistów pod względem emisji per capita (ok. 10 t GHG na głowę mieszkańca), ale w liczbach bezwzględnych nie wygląda to już tak jednoznacznie.

W emisji łącznej oraz emisjach „branżowych” plasujemy się zazwyczaj w pierwszej piątce emitentów, na którą (poza Turcją) składają się takie kraje jak Niemcy (831 mln t), Francja (419 mln t), Włochy (391 mln t), Polska (376 mln t) oraz Hiszpania (296 mln t).


Sprawdź nasz raport. Pobierz go za darmo!

Raport Biogaz w Polsce 2020

Pobierz raport

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].


Niestety, mniej optymistycznie wygląda porównanie emisji do PKB poszczególnych krajów. Polska z PKB w wysokości 5868 mld USD emituje 1 t gazów cieplarnianych dla uzyskania PKB w wysokości 1 350 USD, kiedy Francja przy emisji tej samej tony GHG „uzyskuje” 5 400 USD, Włochy 4 300 USD, a Niemcy 3 600 USD swoich PKB.

Sumy wskazane w tabeli nie będą się zgadzać, ponieważ pominięte zostały zarówno „inne gazy” jak i „inne sektory”, ale ich udział na potrzeby tego porównania może nie być brany pod uwagę. Zmniejszenie emisji GHG o 175 mln t rocznie do 2030 r. jest w naszym przypadku niemożliwe.

O 100 mln t – prawie niemożliwe. Przypomnijmy, że nasza największa elektrownia węglowa Bełchatów, emituje ponad 38 mln t GHG rocznie. Tak więc mówimy o redukcji odpowiadającej 4,5 (lub 3) – krotnej emisji tylko jednej, elektrowni w Polsce.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Rynku Biogazu. Sprawdź poniżej:

Rynek Biogazu – listopad 2020 i inne wydania znajdziesz tutaj. Sprawdź koniecznie, dlatego że warto!

Tekst: Marek Pituła, prezes Polskiego Stowarzyszenia Biometanu
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE