Sucha trocina i odpowiedni granulator – to zdaniem wielu początkujących producentów recepta, by produkować dobry pellet. Jak się okazuje, to zaledwie początek skomplikowanego procesu. O jego szczegółach rozmawiali uczestnicy pierwszej edycji warsztatów Fabryka pelletu od A do Z.

W wydarzeniu, które odbyło się w dniach 19-20 listopada w Dworze Podstolice wzięło udział ponad dwudziestu przedstawicieli branży drzewnej. Dla części osób warsztaty stały się okazją by krok po kroku przeanalizować wszystkie etapy produkcji. Dla innych najważniejsze było dowiedzenie się jak zoptymalizować pracę linii by bezproblemowo produkowała powtarzalne paliwo.

Reklama

– Dobry pellet, to dla konsumenta paliwo, które bezproblemowo się spala. Mało osób jednak wie, że droga do tego jest bardzo długa, a zmiennych mnóstwo – podkreśla Maciej Roik z Biomass Media Group. – Doskonale wiedzą o tym producenci, którzy z chęcią podchwycili ideę warsztatów dotyczących produkcji pelletu.

Fabryka pelletu od A do Z

W trakcie spotkania, o szczegółach pracy linii i kłopotach, które mogą się pojawić podczas procesu granulacji opowiadali przedstawiciele wiodących dostawców technologii do pelletowania.

Paweł Jarzębowski z firmy Cedrus opowiedział o przygotowaniu surowca do procesu granulacji. Paweł Nawrocki z Nawrocki Pelleting Technology skupił się na omówieniu głównych elementów fabryki od granulatora zaczynając, przez systemy chłodzenia i przesiewania aż po instalację pneumatyczną i wodną. Anna Klimow z La Meccanica wskazała z kolei te elementy na które należy zwrócić uwagę przymierzając się do budowy fabryki – zarówno pod względem technologicznym, jak też finansowym i surowcowym. Agnieszka Kędziora – Urbanowicz z Biocontrol przedstawiła proces  zakładowej kontroli produkcji przez monitorowanie punktów kontrolnych oraz kontroli jakości pelletu drzewnego produkowanego w klasie A1.

Na koniec Prezes Polskiej Rady Pelletu Maciej Kosiński wraz z Agnieszką Kedziorą – Urbanowicz przedstawili najnowsze dane na temat polskiej branży pelletowej na tle Europy i Świata.

Kolejna edycja warsztatów odbędzie się wiosną przyszłego roku. Kontakt pod numerem +48 792-122-038 lub forum-pelletu@magazynbiomasa.pl.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE