Analizowanie wpływu sektora bankowego na środowisko może przynieść zaskakujące efekty. Jak się okazuje transakcje wykonywane z użyciem kryptowalut zużywają nadspodziewanie duże ilości energii. Bank Centralny Niderlandów zbadał temat i oszacował, że pojedyncza transakcja bitcoinem powoduje taką samą emisję dwutlenku węgla, jak przeciętne gospodarstwo domowe w ciągu trzech tygodni.

Reklama

402 kg dwutlenku węgla

Bank centralny Niderlandów badał wpływ sektora finansowego na klimat. Okazało się, że pojedyncza transakcja z wykorzystaniem kryptowalut takich jak bitcoin wiąże się z emisją ok. 402 kg dwutlenku węgla. Przeciętne gospodarstwo domowe emituje tyle samo CO2 przez trzy tygodnie – zauważyli eksperci DNB.


Czytaj też: Francja wprowadziła zakaz niszczenia niesprzedanych towarów


Kryptowaluty. Ich wpływ na środowisko

Jedną z najbardziej znanych kryptowalut jest bitcoin. Podstawą jego działania  jest technologia łańcucha bloków (blockchain). To rodzaj zdecentralizowanego cyfrowego dziennika, w którym śledzenie i weryfikowanie transakcji wymaga ogromnych mocy obliczeniowych. Proces ten wiąże się z bardzo dużym zużyciem energii, które rośnie wraz z popularnością cyfrowych tokenów.

Wpływ kryptowalut na środowisko stał się w minionym roku przedmiotem kontrowersji. W reakcji na to m.in. amerykański producent elektrycznych samochodów Tesla przestał akceptować bitcoin jako metodę płatności.

Kryptowaluty – Niderlandy rozważają zakaz.

Holenderskie Centralne Biuro Planowania (CPB), które jest oficjalnym organem doradczym rządu Holandii zaleca wprowadzenie zakazu stosowania kryptowalut. Szef CPB, Pieter Hasekamp jest radykalny w swoich poglądach i uważa, że Niderlandy powinny natychmiast zakazać bitcoina i innych kryptowalut.

– Holandia musi zakazać bitcoina, zanim będzie za późno – przekonywał już w połowie 2021 r. szef CPB w dzienniku „Financieele Dagblad”.

 

Rynek biogazu i biometanu – najnowszy numer:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: PAP

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE