Od 29 czerwca możemy zobaczyć, jak nasza gmina radzi sobie w programie „Czyste powietrze”. Polski Alarm Smogowy stworzył specjalną wyszukiwarkę. Dzięki niej sprawdzimy aktywność konkretnych gmin. W raporcie opublikowanym przez NFOŚiGW i PAS znajdziemy informacje na temat ilości wniosków na wymianę kopciuchów i docieplenie domów złożonych w danej gminie.

„Czyste Powietrze” – ranking

Celem programu „Czyste Powietrze” jest walka o jakość powietrza poprzez oferowanie wsparcia finansowego na wymianę „kopciuchów” i przeprowadzenie termomodernizacji. Priorytetem jest spełnienie wymogów uchwał antysmogowych w zakresie zakazu użytkowania kotłów pozaklasowych. W najbliższej przyszłości program zakłada w związku z tym konieczność wymiany 2,7 mln domowych urządzeń grzewczych. W rankingu opublikowanym przez NFOŚiGW i PAS przy udziale Banku Światowego sprawdzimy aktywność gmin w tym obszarze. Zestawienie obejmuje 1 kwartał 2021 r. Ranking pokaże nam ile wniosków o dotację w ramach programu „Czyste Powietrze” zostało już złożonych w danej gminie i które miejsce zajmuje ona na tle innych miejsc w Polsce.

Reklama

Czytaj też: Pellet w programie Czyste Powietrze. Jaką odgrywa rolę?


Bonusy i prestiż

Celem rankingu jest motywowanie gmin do większej dynamiki w zakresie zachęcania mieszkańców do wymiany „kopciuchów”. Dopingująco może zadziałać też fakt, że aktywność od 1 kwietnia 2021r. do 31 marca 2022 r. będzie premiowana przez NFOŚiGW. Wiceprezes NFOŚiGW, Paweł Mirowski zapowiada, że dla najbardziej aktywnych gmin przewiduje się bonusy o łącznej wartości 16 milionów złotych. Choć nie chodzi tu tylko o pieniądze.

„Równie ważny jak bonusy jest prestiż. Myślę, że gminy będą dążyły do tego, żeby być w czołówce peletonu, a nie w jego ogonie – mówi lider Polskiego Alarmu Smogowego, Andrzej Guła.

O warunkach otrzymania bonusu czytamy w komunikacie NFOŚiGW.

„Warunkiem jest jednak podpisanie przez gminę umowy o współpracy przy „Czystym Powietrzu” z właściwym terytorialnie wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Umowa taka daje gminie możliwość uzyskania do 30 tysięcy złotych na uruchomienie i prowadzenie punktu obsługi beneficjenta oraz uprawnia do skorzystania z nowych (wyższych) stawek od każdego złożonego wniosku o dofinansowanie (150 i 50 zł w zależności od rodzaju wniosku)”.

Jak radzi sobie twoja gmina? Wyniki rankingu

W pierwszym kwartale 2021 r. najaktywniejsze okazało się województwo śląskie. Aż 16 śląskich gmin znalazło się w pierwszej „dwudziestce” rankingu.  Na podium uplasowały się gminy Bieruń, Radlin i Lubomia.

Wyszukiwarkę można znaleźć na stronach Polskiego Alarmu Smogowego i Programu „Czyste Powietrze”. Wyniki rankingu obejmujące dane za drugi kwartał zostaną opublikowane we wrześniu.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE