15 stycznia 2025 r. otwarto w Olsztynie zakład termicznego przekształcania odpadów. Ta inwestycja to jednen z kluczowych elementów bezpieczeństwa energetycznego miasta.
ITPO w Olsztynie
Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) jest przełomową inwestycją dla Olsztyna i kluczowym elementem zielonej transformacji miasta. Projekt został zrealizowany dzięki współpracy samorządu z partnerami prywatnymi, w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).
– Dziś otwieramy instalację, która wpisuje się w światowe standardy zrównoważonego rozwoju – mówił podczas otwarcia zakładu Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Zbigniew Szczypiński. – Dzięki tej inwestycji Olsztyn staje się liderem w nowoczesnym gospodarowaniu odpadami i odzyskiwaniu energii. To dowód na to, że współpraca między sektorem publicznym a prywatnym może przynieść korzyści nie tylko dla mieszkańców, ale również dla środowiska.
Ile ITPO potrzeba, żeby zagospodarować odpady 2 milionów Polaków?
Mniej odpadów, więcej zielonej energii
Uruchomienie ITPO przyniesie dla miasta szereg korzyści ekologicznych, m.in. ograniczenie emisji metanu i redukcja dwutlenku węgla o 100 tys. ton rocznie. Największą zaletą instalacji jest to, że wykorzystuje ona odpady komunalne jako zasoby, generując z nich energię cieplną i elektryczną, a tym samym eliminuje konieczność ich składowania. Rocznie zakład jest w stanie przekształcić w energię 100 tys. ton odpadów.
Nowo uruchomiony zakład termicznego przekształcania odpadów pokryje około 35 proc. zapotrzebowania Olsztyna na ciepło. Szacuje się, że roczna produkcja energii elektrycznej sięgnie ponad 64 tys. MWh, dzięki czemu ITPO staje się jednym z kluczowych elementów bezpieczeństwa energetycznego miasta.
Zielona Gmina. Czytaj za darmo w internecie!