Gdzie kopaliny, tam i emisje. Torf energetyczny to jedno z licznych paliw kopalnych stosowanych w energetyce. Irlandia chce stawać się bardziej zielona i zmienia swoją ostatnią elektrownię opalaną tym paliwem na instalację biomasową.
Zamknięcie pewnego rozdziału w energetyce
Jak podaje Irish Independent, elektrownia Bord na Móna w Edenderry w Irlandii zrezygnowała z produkowania energii elektrycznej z wykorzystaniem torfu i od teraz będzie działać w oparciu o biomasę. To oznacza koniec niszczenia cennych przyrodniczo torfowisk. Jest to ostatnia z irlandzkich elektrowni opalanych torfem, która przyjęła alternatywne źródło paliwa.
Jak podaje irlandzkie Centralne Biuro Statystyczne (CSO), najwyższy poziom całkowitej produkcji energii pierwotnej produkowanej z torfu wynosił 58% w 2003 r. Do 2021 r. udział tego paliwa spadł do 4%, a modernizacja elektrowni w Edenderry spowoduje zupełne odejście. W dużej mierze zastępuje go OZE, który w 1990 r. pokrywało 5% zapotrzebowania energetycznego, a w 2021 r. zapewniało 50%.
Już w 2018 r. przedsiębiorstwo Bord na Móna obiecało skupienie się na mniej emisyjnych rozwiązaniach.
– Pięć lat temu Bord na Móna rozpoczęła realizację naszej ambitnej strategii „od brązu do zieleni”, mającej na celu przekształcenie firmy w irlandzkiego lidera zrównoważonych rozwiązań i energii odnawialnej – powiedział Tom Donnellan, dyrektor naczelny Bord na Móna. – Dziś, gdy po raz ostatni wykorzystujemy torf do paliwa w naszej elektrowni w Edenderry, zakończyliśmy bezprecedensowe przejście na korzystanie z odnawialnych źródeł energii
Irlandia widzi potencjał biomasy
Czytaj też: Wykorzystanie biomasy w ciepłownictwie w Unii Europejskiej
Edenderry przechodzi modernizację o wartości 100 milionów euro i nadal spala biomasę. Próby współspalania biomasy rozpoczęły się już w 2007 roku, a do 2020 roku w instalacji współspalano około 62% biomasy. Po krytyce dotyczącej importu Bord na Móna stwierdził, że zdecydowaną większość swojej biomasy pozyskuje od irlandzkich dostawców.
– Kiedy pozostałej wymaganej biomasy nie można pozyskać lokalnie ze względu na ograniczenia w zakresie objętości i przydatności, w rezultacie uzupełnia się ją materiałem pochodzącym z zagranicy – stwierdziła firma.
Biomasa i paliwa alternatywne
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa
Źródło: Bioenergy Insight