Uzyskanie zezwoleń na budowę elektrowni wiatrowej zajmuje dziś w Polsce od 5,5 do 7 lat. Wyznaczenie tzw. obszarów przyspieszonego rozwoju energii z OZE może pozwolić skrócić te procedury do 12 miesięcy – wskazuje w najnowszym raporcie Instytut Reform.
Obszary przyspieszonego rozwoju energii ze źródeł odnawialnych to najnowsze narzędzie służące rozwojowi OZE w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zgodnie z nowymi zapisami dyrektywy OZE, obszary te mają zostać wyznaczone najpóźniej do lutego 2026 roku. Jak zwracają uwagę autorzy raportu „Zdążyć z transformacją – obszary przyspieszonego rozwoju OZE w Polsce”, tytułowe obszary charakteryzują się tym, że procedury wydawania zezwoleń na budowę instalacji OZE mają trwać nie więcej niż 12 miesięcy.
A póki co w Polsce sytuacja jest dramatyczna – obecnie uzyskanie zezwoleń na budowę elektrowni wiatrowej w Polsce zajmuje od 5,5 do 7 lat!
Wykorzystać narzędzia
Instytut Reform przeanalizował jak przyspieszyć procedury dot. inwestycji w OZE w Polsce i przedstawił swoje rekomendacje. Autorzy raportu zastrzegają przy tym, że wdrożenie niezbędnych zmian może się jednak nie udać ze względu na ich złożoność: „założenia dyrektywy należy efektywnie dostosować do specyficznych wyzwań polskiego systemu wydawania zezwoleń, czemu nie sprzyja skupienie uwagi opinii publicznej oraz zasobów administracji publicznej na – równie potrzebnej – reformie ustawy wiatrakowej.”
Polacy wierzą, że rozwój OZE zapewni im lepszą przyszłość
Przyjrzyjmy się jednak wspomnianym rekomendacjom
Według autorów raportu, kluczową barierą o charakterze pozakosztowym, która blokuje dziś wykorzystanie pełnego potencjału energetyki wiatrowej oraz fotowoltaiki w Polsce są długotrwałe procedury wydawania zezwoleń na inwestycje w OZE oraz powiązane inwestycje infrastrukturalne. Odpowiedzią na to wyzwanie powinny być zapisy dyrektywy RED III oraz rozdział REPowerEU i wskazane tam obszary przyspieszonego rozwoju OZE, które powinny być wdrożone w ciągu najbliższych dwóch lat. „Już do końca 2024 r. powinny zostać wykonane kluczowe kroki w tym zakresie: zmapowanie potencjału OZE dla całej Polski oraz ustalenie ram prawnych dla obszarów” – czytamy w raporcie Instytutu Reform.
Rekomendacje dla rządzących
Jak to zrobić? Po pierwsze, należy rozpocząć jak najszybciej. Po drugie, trzeba wykorzystać dostępne wsparcie ze strony Komisji Europejskiej oraz w ramach KPO. Polski rząd może korzystać z szeregu narzędzi wspierających sprawne wdrożenie reformy takich jak wymiana doświadczeń między państwami, narzędzia agregacji użytecznych danych, jak i bezpośrednie wsparcie techniczne dla rządów wdrażających reformy.
Kolejna rekomendacja dotyczy sposobu wdrażania obszarów przyspieszonego rozwoju OZE w sposób spójny ze zmianami dotyczącymi zarządzania rozwojem sieci elektroenergetycznej oraz usprawnieniami w zakresie planowania przestrzennego. Konieczny jest również stały dialog ze społeczeństwem i branżami zaangażowanymi w transformację energetyczną.
Na koniec, według Instytutu Reform, zmiany trzeba wdrażać z myślą o perspektywie po 2030 r., a nawet o 2050 r., kiedy to państwa członkowskie zobowiązane będą osiągnąć neutralność klimatyczną.
Pełną treść raportu można znaleźć tutaj.
Fabryka Pelletu. Czytaj za darmo w internecie!
Lech Bojarski