W Świętochłowicach  powstanie instalacja, wykorzystująca do produkcji energii proces zgazowania paliwa z odpadów oraz osadów ściekowych. Projekt zrealizuje katowicka firma Investeko wraz z grupą polskich naukowców.

Reklama

Projekt realizowany pod nazwą LIFECogeneration.pl uzyskał około 14 mln zł unijnego dofinansowania. W opinii twórców prototypowa technologia może przyczynić się do zagospodarowania około 2,5 mln ton odpadów rocznie, które nie nadają się do recyklingu a których, zgodnie z przepisami, nie będzie wolno składować. Chodzi o tzw. frakcję nadsitową odpadów komunalnych, czyli tę część śmieci, która pozostaje niezagospodarowana po selekcji w Regionalnych Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych (tzw. RIPOK-ach), a także osady ściekowe.

Instalacja będzie składała się z kilku węzłów technologicznych – przygotowania i zgazowania paliwa, oczyszczania gazu, spalania gazu i produkcja energii oraz oczyszczanie gazów odlotowych.  Docelowo będzie przerabiać około 2,4 tys. ton odpadów rocznie, wytwarzając – dzięki procesom termicznym – gaz służący do produkcji ciepła i prądu. Będzie samowystarczalna energetycznie (wytworzy ok. 300 kilowatów energii elektrycznej), a nadwyżka prądu trafi do sieci energetycznej. Testy instalacji rozpoczną się w czerwcu, a pierwszą oficjalną prezentację zaplanowano na wrzesień tego roku.

Technologia energetycznego zagospodarowania frakcji nadsitowej odpadów komunalnych oraz osadów ściekowych, z wykorzystaniem procesów zgazowania i kogeneracji, została stworzona przez śląską firmę Investeko wraz z zespołem polskich naukowców. Przy świętochłowickiej instalacji znajdzie się też centrum badawczo-rozwojowe firmy.  łączny koszt całej inwestycji to ponad 17 mln zł.

źródło: portal samorządowy

zdjęcie: Magazyn Biomasa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE