Biogazownie stanowią niezbędny element funkcjonowania nowoczesnego rolnictwa i hodowli zwierząt – nikt nie ma co do tego wątpliwości. W różnych regionach świata powstają inwestycje, które pozwalają na lepsze, wydajniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska funkcjonowanie. Urugwaj stawia potężne biogazownie przy wiodącej w regionie fabryce mleka w proszku.
Tekst opracowała Beata Klimczak
Zdjęcie: pixabay.com
Funkcjonowanie biogazowni w dzisiejszej gospodarce świata wydaje się koniecznością. O ile rozwój sektora biogazowego w takim kraju jak USA czy Chiny nie dziwi, o tyle z ciekawym przykładem mamy do czynienia w Urugwaju, gdzie stawiane są biogazownie m.in. dla Estancias del Lago (EDL), producenta mleka w proszku, a jednocześnie jednego z najnowocześniejszych zakładów w regionie.
Produkty EDL trafiają do ponad 60 krajów na całym świecie, w tym: USA, Chin, Rosji, Singapuru, Brazylii, Kuby, Algierii, Meksyku, Wietnamu, Maroka, Filipin, Wenezueli, Chile, Kolumbii, czy na Tajwan. Zakład intensywnie rozbudowuje się, stawiając przede wszystkim na zrównoważony rozwój.
Jedną z jego składowych jest rozbudowa wytwórni biogazu przez niemiecką firmę Weltec Biopower. Podpisana niedawno umowa dotyczy projektu „Biogas” – budowy biogazowni o mocy 6,2 MW. Wkrótce zakład z ośmioma komorami fermentacyjnymi będzie generował nominalną ilość energii cieplnej o wartości ponad 6 MW z obornika bydła i resztek pożywienia.
Firma wykorzysta biogaz do suszenia i wytwarzania pary w procesie produkcyjnym.
Zakład na światową miarę
Założona w 2007 r. firma rolnicza EDL zajmuje obecnie obszar ok. 37 tys. ha. Na tym obszarze uprawia się kukurydzę, sorgo i soję jako paszę dla ok. 14 tys. krów mlecznych. Siedziba firmy mieści się w Durazno, na północ od stolicy Montevideo.
Cały artykuł Hodowla i biogaz – takie rzeczy (nie) tylko w Urugwaju
przeczytasz w styczniowym numerze Magazynu Biomasa
Zamów prenumeratę Magazynu Biomasa! Wypełnij formularz poniżej – my zajmiemy się resztą!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE