H2 Energy, spółka celowa Westa Investments SA, ogłosiła informację o projekcie dotyczącym produkcji i przesyłu zielonego wodoru. Ta wielomiliardowa inwestycja ma zostać zrealizowana przy granicy z Niemcami.
H2 Energy – produkcja zielonego wodoru
Projekt zakłada produkcję, magazynowanie, a także dystrybucję zielonego wodoru z wykorzystaniem dedykowanego terminalu. Westa Investments SA przygotowuje swój największy do tej pory projekt inwestycyjny. Poprzez swoją spółkę zależną H2 Energy, szykuje produkcję zielonego wodoru.
H2Energy dysponuje ponad 700 ha gruntów w gminie Górzyca w woj. lubuskim, przez które przebiega gazociąg Jamał-Europa jak i linia kolejowa nr 273, stanowiąca element Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T. Przedstawiciele Westa Investments, której założycielami oraz głównymi akcjonariuszami są Artur Paluch oraz jego brat Piotr Paluch, podkreślają, że to wielomiliardowy projekt o międzynarodowym potencjale.
Wielomiliardowy projekt i wielki potencjał
– Produkcja zielonego wodoru w oparciu o wielkopowierzchniowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne to potężny projekt, a zarazem mający świetne perspektywy biznesowe. Usytuowanie terenu, polityka klimatyczna Unii Europejskiej jak i sytuacja geopolityczna czyli dążenie do uniezależnienia się od importowanego gazu to mocne impulsy, wskazujące na biznesowy sens tej inwestycji – mówi Jakub Styczeń, pełnomocnik zarządu H2 Energy, który w przeszłości pracował m.in. z grupą Arcelor Mittal i zasiadał w zarządzie CTL Logistics GmbH, gdzie zajmował się zarządzaniem w obszarach zakupów, logistyki oraz organizacją złożonych projektów logistycznych.
Czytaj więcej: Lotos stawia na wodór i biometan
Terminal intermodalny
Jak podkreśla przedstawiciel inwestora, H2 Energy nieprzypadkowo ma swoje grunty niespełna 3 kilometry od granicy z Niemcami. Według szacunków niemieckich władz, do 2030 r. jedynie maksymalnie 16 proc. zużywanego w gospodarce wodoru będzie pochodziło z miejscowych elektrolizerów. A to oznacza trwałe uzależnienie Niemiec od importu zielonego wodoru.
Plany H2 Energy zakładają zatem przesył wodoru rurociągami, cysternami, barkami a także koleją. W ramach projektu ma bowiem powstać potężny terminal intermodalny.
Jeden z największych projektów w Europie
– Lokalizacja projektowanej inwestycji, jak również i samego terminala intermodalnego na szlaku głównych europejskich korytarzy transportowych przebiegających przez Polskę decyduje o atrakcyjności całego projektu. Zakładane przez nas całkowite moce są rzędu kilku gigawatów. A to oznacza jeden z największych tego typu projektów w Europie – zaznacza Jakub Styczeń.
Obecnie trwają prace przygotowawcze związane z inwestycją oraz rozmowy z partnerami prywatnymi jak i publicznymi m.in. z Bliskiego Wschodu oraz Europy Zachodniej.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Źródło: Westa Investments