W obecnych realiach gospodarczych, koszt nawożenia stanowi bardzo wysoki odsetek nakładów ponoszonych na uprawę. Sytuacja ta ma bezpośredni wpływ na ocenę opłacalności produkcji. W konsekwencji rolnicy poszukują alternatywnych, w stosunku do nawozów mineralnych, źródeł zaopatrzenia roślin w składniki mineralne. Wartościowym, a jednocześnie relatywnie tanim rozwiązaniem jest sięgnięcie po poferment.
Poferment to pozostałość po procesie beztlenowej fermentacji metanowej, jaka powstaje w biogazowniach rolniczych. Dzięki jego wysokiej wartości nawozowej oraz obecności materii organicznej z powodzeniem zastępuje nawozy organiczne i jest produktem stosowanym do użyźniania gleby. Należy zauważyć, że wynikiem normalnej działalności gospodarstw rolnych czy zakładów przetwórstwa spożywczego mogą być również substancje, które wprawdzie nie są zamierzonym i oczekiwanym efektem tejże działalności, ale mogą znaleźć ponowne zastosowanie w obrocie.
Aby odpowiednio wykorzystać tego rodzaju biomasę, kluczowe jest określenie, czy substancje te stanowią produkty uboczne, czy odpady – od klasyfikacji prawnej biomasy rolniczej zależeć będzie bowiem charakter zobowiązań i uprawnień podmiotów nią gospodarujących. Wspomniana wcześniej pulpa pofermentacyjna powstaje w procesach fermentacji beztlenowej biomasy w biogazowniach i sama także stanowi biomasę.
Zagospodarowanie pofermentu to jeden z tematów warsztatów „Biogazownia i biometanownia do A do Z”. Zarejestruj się teraz!
Bezpieczne wykorzystanie pofermentu w celach nawozowych uzależnione jest od rodzaju substratów wprowadzonych uprzednio do komory fermentacyjnej. Oznacza to, że stosowanie w biogazowni rolniczej produktów organicznych pochodzenia rolniczego lub produktów ubocznych przemysłu rolno-spożywczego powoduje, że tak powstały poferment jest nawozem bezpiecznym.
Oznacza to, że rozlewanie pofermentu na polu jest możliwe wyłącznie przy jednoczesnym zachowaniu wymogów określonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 20 stycznia 2015 r. w sprawie procesu odzysku R10 (Dz.U.2015.132 z dnia 23 stycznia 2015 roku). Jak wskazano powyżej, poferment na podstawie ustawy o odpadach oraz jej aktów wykonawczych w dalszym ciągu uznawany jest za odpad, a nie nawóz.
Przedmiotowe rozporządzenie wprowadziło podział pofermentów na powstałe w wyniku zastosowania substratówz wykorzystaniem odpadów bądź nie.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!