33 milionów złotych. To koszt modernizacji ciepłowni w gminie Ozimek (woj. opolskie). Po zakończeniu prac zakład zyska status efektywnego systemu ciepłowniczego i w co najmniej 50 proc. zasilany będzie przez OZE.
Pod koniec czerwca ruszyły prace na terenie ciepłowni w Ozimku. Umowę na realizację projektu podpisało Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Antoniowie. W ramach inwestycji wartej 33 mln zł zakład zostanie dostosowany do warunków systemu efektywnego i zyska nowoczesny układ do zgazowania biomasy, który zasilać będzie m.in biomasa pozyskana z PSZOK-u. Wykonawcą inwestycji jest firma Adamietz Sp. z o.o.
Inwestycja jest szczególnie ważna dla gminy Ozimek, bo po jej zakończeniu zakład będzie produkować zarówno ciepło, jak i energię elektryczną.
Biomasa zamiast węgla
Jak tłumaczył Mirosław Wieszołek, burmistrz Ozimka, modernizacja ciepłowni spowoduje zmniejszenie zużycia węgla o połowę, a także przyczyni się do redukcji emisji CO2 i pyłów zawieszonych. Co najważniejsze – w efekcie przeprowadzenia modernizacji mieszkańcy zapłacą mniejsze rachunki.
– Obniżymy koszty wytworzenia energii cieplnej. W ramach paliwa będziemy wykorzystywać biomasę gromadzoną na Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub nasze osady wytworzone na oczyszczalni – mówił dla portalu opolska360.pl burmistrz Ozimka.
Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie
Modernizacja systemu ciepłowniczego miasta Ozimek dofinansowywana przez NFOŚiGW zakłada zabudowę wysokosprawnej kogeneracji i dostosowanie do warunków systemu efektywnego z zastosowaniem OZE. Projekt realizowany będzie w dwóch częściach.
Części I obejmuje zabudowę układu wysokosprawnej kogeneracji z zastosowaniem silnika spalinowego gazowego o mocy cieplnej 1,202 MWt oraz mocy elektrycznej 0,999 MWe. Nowy układ kogeneracyjny będzie współpracował z istniejącą siecią ciepłowniczą miasta Ozimek. Jako paliwo wykorzystywany będzie gaz ziemny wysokometanowy typu E.
Część II polegać będzie na budowie układu technologicznego do zgazowywania biomasy o mocy 3,275 MWt rozbudowanego o obieg Rankina z cieczą szybkowrzącą ORC o mocy cieplnej 3,2 MWt oraz elektrycznej 0,725 MWe. Układ zgazowania będzie przystosowany do zgazowania dowolnej biomasy, w tym między innymi biomasy przemysłowej, agro, leśnej oraz biomasy pozyskiwanej w procesie przetwarzania termochemicznego z biodegradowalnego odpadu. Taki układ pozwoli na prowadzenie elastycznej polityki w zakresie pozyskiwania biomasy.
Po zakończeniu prac, które planuje się na koniec 2026 roku, Ozimek będzie dysponował jednym z najnowocześniejszych systemów ciepłowniczych w województwie opolskim.