Giganci energetyki odnawialnej łączą siły. Iberdrola i Masdar będą współpracować w zakresie rozwoju zielonego wodoru i morskiej energetyki wiatrowej. Umowa o wartości 15 mld euro obejmie działania na kluczowych rynkach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA.

Reklama

Pierwsza wspólna inicjatywa Iberdrola i Masdar

Pierwsza wspólna inwestycja partnerów to morska farma wiatrowa Baltic Eagle w Niemczech. Nowym kamieniem milowym partnerstwa Iberdrola i Masdar będzie kolejna wspólna inwestycja – UK East Anglia 3 o mocy 1400 MW. Umowa ta jest negocjowana od kilku miesięcy i może zostać podpisana do końca I kwartału 2024 r.

Morska farma wiatrowa East Anglia 3 jest obecnie w budowie. Jej pełne oddanie do użytku zaplanowano na IV kwartał 2026 r. Farma będzie zasilać ponad 1,3 miliona brytyjskich domów i przyczyni się do powstania 2300 miejsc pracy.

Wielka Brytania i Europa, dzięki dużym zasobom energii wiatrowej, są głównymi rynkami dla Masdar. Ponieważ naszym celem jest osiągnięcie 100 GW do 2030 r. (…) Działamy w Wielkiej Brytanii od ponad dziesięciu lat, realizując pionierskie, przełomowe projekty, w tym pierwszą na świecie pływającą morską farmę wiatrową. Teraz, gdy świat pragnie potroić zdolność wytwarzania energii odnawialnej, aby zapewnić sobie bardziej ekologiczną przyszłość, projekty takie jak morska farma wiatrowa East Anglia 3 o mocy 1400 MW pokazują, jak możemy tworzyć miejsca pracy, zasilać domy i ograniczać emisje – powiedział dyrektor generalny Masdar, Mohamed Jameel Al Ramahi.


Czytaj też: Niderlandy stawiają na zielony wodór


15 mld euro na offshore i zielony wodór

Poza East Anglia 3 obie firmy będą współpracować w celu pozyskania wspólnych inwestycji w przyszłe projekty morskiej energetyki wiatrowej i zielonego wodoru w Europie i na innych rynkach. Plany Iberdrola i Masdar ogłoszone na konferencji klimatycznej ONZ COP28 pokazują zdecydowane zaangażowanie obu firm na rzecz przyspieszenia globalnej transformacji energetycznej. Trwają już prace nad identyfikacją innych możliwości i przewiduje się, że łączna wartość wspólnych inwestycji w offshore i zielony wodór w ramach partnerstwa może sięgnąć 15 mld euro.

Teraz, gdy 118 rządów zobowiązało się do potrojenia mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 r. podczas COP28, osiągnięcie tego celu będzie wymagało natychmiastowych działań ze strony tych rządów i sektora prywatnego. Innowacyjny sojusz Iberdrola z Masdar dzisiaj po raz kolejny pokazuje naszą determinację w osiąganiu ważnych celów. Jest on kontunuacją naszego wieloletniego zaangażowania w rozwój OZE, sieci i magazynowania energii – mówił Prezes  Iberdrola, Ignacio Galán. – Łącząc nasze doświadczenie w zakresie odnawialnych źródeł energii i siłę finansową z doświadczeniem Masdar, możemy szybciej dostarczać bezpieczniejszą, konkurencyjną i czystą energię – podsumował.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: Iberdrola

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE