Prezydent Emmanuel Macron skutecznie przeprowadził negocjacje z Xi Jinpingiem, przywódcą Chin. Zawarto szereg ustaleń oraz podpisano umowy o współpracy w zakresie OZE i atomu.
Umowy odnawiają wieloletnią współpracę przedsiębiorstw o strategicznym znaczeniu w obu państwach. Francuskie EDF i chińskie CGN na nowo kooperują w kwestii energetyki jądrowej, a dodatkowo europejska firma zawarła porozumienie z China Energy Investment Corporation w kwestii wiatraków offshore.
Wizyta przywódców europejskich w Chinach
Prezydentowi Francji w wizycie towarzyszyła przewodnicząca Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen. Celem było ustalenie, jaki kierunek obejmą relacje pomiędzy Starym Kontynentem i Państwem Środka. Przedmiotem obrad miały być istotne kwestie międzynarodowe i regionalne. Spotkanie ma szczególne znaczenie w kontekście polityki energetycznej oraz bieżącej sytuacji konfliktu zbrojnego.
Czytaj też: Analiza Forum Energii: UE wydała miliardy na rosyjski gaz w 2022 roku
Długotrwała współpraca w obszarze OZE i atomu
Energetyka od dawna była kluczowym sektorem współpracy obu państw. Francja obecnie jest w swoim rejonie potentatem w kwestii energii atomowej, za co w dużej mierze odpowiadają chińskie inwestycje w ten sektor. Wspólne działania dokonywane są także w celu rozwinięcia tej technologii na terenie Europy. W 2014 roku China General Nuclear Power Corp., który jest państwowym podmiotem, kupił 33,5% udziałów w planowanej elektrowni jądrowej Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii. Budową obiektu zajmuje się francuski koncern EDF.
Kooperacja przebiega dwustronnie. W 2019 roku francuski koncern TotalEnergies podpisał umowę z chińską State Power Investment Corporation na budowę elektrowni słonecznej w Mongolii, co jest oceniane jako jeden z największych projektów fotowoltaicznych na świecie.
Czytaj też: W szwedzkich górach znaleziono metale ziem rzadkich. Koniec monopolu Chin?
Francja i Chiny rozwijają technologie
W 2019 roku francuska Komisja ds. Energii Alternatywnych i Energii Atomowej (CEA) oraz chińska Narodowa Administracja Energii (NEA) podpisały kolejną umowę o współpracy w zakresie badań w dziedzinie OZE.
Znaczenie sojuszu
Chiny dysponują strategicznymi elementami dla instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych, zwłaszcza ze względu na duży udział w przetwarzaniu metali ziem rzadkich. Bez tych surowców transformacja energetyczna całej Europy może stanąć pod znakiem zapytania. To jeden z powodów, dla których konieczne jest utrzymanie właściwych stosunków z chińskim rządem i przedsiębiorstwami.
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: REUTERS/Gonzalo Fuentes
Źródło: China Briefing, REUTERS
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE