Wysokie rachunki spędzają dziś sen z powiek właściwie wszystkim. Także zarządcy i właściciele cmentarzy szukają oszczędności. Okazuje się, że rozwiązaniem może być fotowoltaika. Panele zainstalowano niedawno na terenie wiedeńskiej nekropolii.

Reklama

Fotowoltaika na cmentarzach

Na Cmentarzu Centralnym w Wiedniu, gdzie pochowani są m.in. Beethoven, Brahms i Schubert wiosną tego roku uruchomiono elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1,4 MW, która dostarcza energię nie tylko nekropolii, ale i 570 gospodarstwom domowym.

Podobne rozwiązanie zastosował cmentarz w hiszpańskiej Maladze. Panele słoneczne zainstalowano tam wiosną 2022 r., choć pomysł na zastosowanie fotowoltaiki na cmentarzach w Hiszpanii zrodził się w 2008 roku, kiedy burmistrz miasta Santa Coloma de Gramenet postanowił zainstalować 752 metry kwadratowe paneli słonecznych na cmentarzu komunalnym.

Inicjatywę zaczęły powielać inne miasta, jak choćby sama stolica Katalonii czy ostatnio w Maladze, gdzie na dachach zbiorowych grobowców z niszami na cmentarzu San Gabriel zamontowano panele o mocy 572 858 KW. Według szacunków instalacja pozwoli osiągnąć oszczędności energii rzędu 90 000 euro rocznie.

Barcelona jest jednym z pionierskich miast w Hiszpanii w kwestii w wykorzystywania cmentarzy do produkcji energii słonecznej. Od 2014 r. ​​cmentarz Les Corts produkuje co najmniej 74 500 kWh rocznie.


Czytaj też: Ekologiczny pochówek także w Polsce. W Poznaniu działa Las Pamięci


Trend zza Wielkiej Wody

Energia słoneczna na terenach cmentarzy staje się trendem, nie tylko w Europie, ale i na świecie. W Hrabstwie Westchester i innych obszarach stanu Nowy Jork obserwuje się coraz więcej takich inicjatyw. Panele słoneczne na cmentarzach mogą dostarczać energię odnawialną, generując obniżki rachunków i zapewniając dodatkowe dochody  dzięki umowom dzierżawy z firmami fotowoltaicznymi. Stąd też na Oakwood Cemetery w Mount Kisco panele słoneczne są umieszczone w ziemi tuż za nagrobkami, na terenie nekropolii Ferncliff w Greenburgh planuje się zamontowanie paneli na dachach mauzoleum i świątyni.

Spektakularnym przykładem takich rozwiązań jest też cmentarz Gate of Heaven w East Hanover w stanie New Jersey, który został zmodernizowany, dzięki współpracy z firmą zajmującą się energią słoneczną. Firma pokryła koszt projektu w wysokości 1,2 miliona dolarów i w 2012 roku zainstalowała ponad 1000 paneli słonecznych na nieużywanej części cmentarza. Do dziś instalacja zasila mauzoleum, generując ogromne oszczędności i korzyści środowiskowe.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

zdj. wbur.org

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE