Biogazownia GronGas zlokalizowana w duńskim miasteczku Hjørring zyskała właśnie innowacyjną instalację do skraplania biogazu. Rozwiązanie zaprojektowała, dostarczyła i zainstalowała fińska firma technologiczna Wärtsilä.

Reklama

Biogazownia w Hjørring 

Biogazowania w Hjørring jest jedną z dwóch jednostek produkcyjnych należących do GrønGas. Druga zlokalizowana jest w miejscowości  Vrå i również posiada rozwiązanie do uszlachetniania biogazu firmy Wärtsilä.

W Hjørring biogaz wykorzystywany jest do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, która sprzedawana jest do sieci. Z kolei nadwyżka ciepła trafia do miejsciej ciepłowni w Hjørring. 

Zakład istnieje od 2001 r. i jest stale rozbudowywany. 2 listopada Wärtsilä poinformowała o dostarczeniu i zainstalowaniu technologii skraplania biogazu do biogazowni w Hjørring.

Oficjalne uruchomienie instalacji miało miejsce w czerwcu tego roku. Zakład przekształca biogaz na bazie obornika w bioLNG, które jest paliwem odnawialnym, może być wykorzystane do zastąpienia paliw kopalnych w ciężkich pojazdach, wytwarzaniu energii i procesach przemysłowych. Roczna zdolność produkcyjna jednostki w Hjørring to ponad 6200 ton bioLNG.


Zarejestruj się na Kongres Biogazu


Technologia Wärtsilä

Wärtsilä wyposażyła zakład w Hjørring w jednostkę do uszlachetniania biogazu Puregas CA, z opatentowanym rozwiązaniem Wärtsilä VAC oraz jednostkę skraplania biogazu. Do biogazowni w Hjørring fiński dostawca technologii dostarczył także zbiornik przeznaczony do magazynowania bioLNG o pojemności 250 m3 oraz stację załadunku bioLNG do cystern. Oczekuje się, że zakład wygeneruje roczne oszczędności CO2 w wysokości około 41 000 ton.

„W Wärtsilä jesteśmy dumni z tego, że mamy wkład w tworzenie zdekarbonizowanej przyszłości (…) – mówił Goran Gajski, z Wärtsilä Gas Solutions. – Nasze biogazowe rozwiązania zostały zaprojektowane tak, aby wykorzystać integrację energetyczną, która optymalizuje ich wydajność i minimalizuje ogólne koszty energii”.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: wartsila.com; grongas.dk

zdjęcie: wartsila.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE