Po ekstremalnych turbulencjach kryzysu energetycznego w latach 2022–2023, europejskie rynki pelletu przechodzą obecnie okres reorganizacji. Jak wygląda sytuacja sektora w Europie i w Polsce?
W większości krajów europejskich nowa sytuacja na rynku przejawia się m.in. mniejszą dynamiką cen granulatu. Konsumenci mogą cieszyć się niższymi kosztami ogrzewania, wynikającymi z powrotu cen pelletu do poziomów zbliżonych do tych sprzed kryzysu. W statystykach produkcji i konsumpcji pelletu obserwuje się także względną stabilizację.

Co czeka rynek pelletu w Polsce i Europie?
W tym kontekście dynamika i perspektywy rozwijającego się rynku polskiego stwarzają istotne możliwości dla europejskiego sektora pelletu.
– To właśnie sprawia, że wybór Gdyni w Polsce na miejsce organizacji 3. Europejskiego Forum Pelletu jest idealnym rozwiązaniem – mówi Manolis Karampinis z European Pellet Council, współorganizator wydarzenia.
Dołącz do 10. Forum Pelletu & 3. Europejskiego Forum Pelletu
Polskie firmy pelletowe nie mogą funkcjonować w oderwaniu od rynku europejskiego. Obecne zmiany napędza polityka dekarbonizacji i szereg unijnych przepisów definiujących na nowo funkcjonowanie branży drzewnej, ale też przepływ surowca i nowe rynki, jak np. azjatycki, który rozwija się bardzo dynamicznie w zakresie zapotrzebowania na pellet.
Czy import pelletu z kierunków wschodnich to realne zagrożenie? Jakie są perspektywy rozwoju rynku w kontekście polityki energetycznej Polski? Jak zmienia się struktura rynku w Europie? O tym będziemy mówić podczas 10. Forum Pelletu & 3. Europejskiego Forum Pelletu, które odbędzie się 12-13 czerwca w Gdyni. Czekamy na Was!