Komisja Europejska zaprosiła do składania wniosków dotyczących innowacyjnych projektów w ramach Europejskiej inicjatywy miejskiej. Proponowane rozwiązania mają pomóc sprostać obecnym wyzwaniom w miastach. Działania mogą dotyczyć m.in. ekologizacji oraz zrównoważonej turystyki. Całkowity budżet przeznaczony na przedsięwzięcie wynosi 120 mln euro.

Innowacyjne rozwiązania dla miast

Jak napisano w komunikacie KE, zaproszenie skierowano do jednostek badawczych realizujących projekty dążące do transformacji w miastach, generujące inwestycje i stanowiące inspirację dla innych przedsięwzięć.

Reklama

Inicjatywy muszą dotyczyć jednego z trzech priorytetów:

  • ekologizacja miast – konkretne innowacyjne rozwiązania w zakresie zielonej i błękitnej infrastruktury, które pomogą sprostać wyzwaniom związanym z bioróżnorodnością, zanieczyszczeniem, zasobami i klimatem,
  • zrównoważona turystyka – wywołanie długoterminowej transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz dążenie do uzyskania zrównoważonego rozwoju w sektorze turystyki. Jest to możliwe dzięki dywersyfikacji produktów turystycznych, wspieraniu społeczności lokalnych i środowiska oraz poprawie połączeń z mniejszymi obszarami i miastami,
  • wykorzystanie talentów w miastach o malejącej populacji – ukierunkowane na konkretne miejsca i zintegrowane projekty pilotażowe w celu przetestowania nowych rozwiązań, aby zatrzymać i przyciągać talenty. Można to osiągnąć pod warunkiem zaangażowania społeczności lokalnych i uwzględnienia gospodarczych, społecznych i środowiskowych aspektów przejścia demograficznego.

Czytaj również: 10 mld złotych na obniżenie rachunków za energię


Zaproszenie dla wszystkich miast UE

Ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) sfinansowane zostanie 80% kosztów wybranych projektów. Każda inicjatywa może uzyskać maksymalnie 5 mln euro.

Część dotacji przeznaczona zostanie na wsparcie transferu innowacyjnych rozwiązań do innych miast w Europie, zwłaszcza do regionów najbardziej potrzebujących zrównoważonej transformacji. W tym celu władze miejskie będą mogły ustanowić partnerstwa z trzema innymi miastami, aby powielać opisane projekty.

Zaproszenie jest otwarte dla wszystkich miast UE, które mogą się zgłaszać pojedynczo bądź grupowo. Zainteresowani wnioskodawcy proszeni są o zapisanie się na seminaria informacyjne i inne spotkania zaplanowane w najbliższych tygodniach. Szczegółowe informacje zostaną udostępnione na stronie internetowej Europejskiej inicjatywy miejskiej.

Termin nadsyłania wniosków upływa 5 października 2023 r.

Europejska inicjatywa miejska

Europejska inicjatywa miejska, dysponująca specjalnym budżetem w ramach EFRR w wysokości 450 mln euro, jest nowym instrumentem wspierającym miejski wymiar polityki spójności. W okresie programowania 2021-2027 każde państwo członkowskie musi zainwestować co najmniej 8% środków w priorytetowe obszary i projekty wybrane samodzielnie przez miasta w oparciu o własne strategie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.

Oprócz wspierania innowacji, Europejska inicjatywa miejska służy również wspieraniu potencjału wszystkich obszarów miejskich na kontynencie. Przedsięwzięciem zarządza Komisja Europejska i francuski region Hauts-de-France.

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Serwis Samorządowy PAP

zdjęcie: Pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE