ENplus® świętuje 10-lecie. Obecnie ENplus® jest zarządzany na arenie międzynarodowej przez European Pellet Council, z 14 krajowymi partnerami.
Wiodący na świecie system certyfikacji pelletu drzewnego obchodzi 10-lecie działalności. Od dekady ENplus® przyczynia się do rozwoju rynku pelletu premium, wprowadzając i utrzymując zharmonizowaną jakość pelletu w całym łańcuchu dostaw.
Ponad 1000 certyfikowanych producentów
Obecnie istnieje ponad 1040 certyfikowanych producentów, handlowców i usługodawców pelletu w 47 krajach na 6 kontynentach. Całkowita produkcja certyfikowanego pelletu w tym roku to blisko 13 milionów ton, co stanowi około 69 proc. europejskiego rynku ciepłowniczego *. Ponadto całkowitą produkcję granulatu certyfikowanego od czasu ustanowienia programu szacuje się na prawie 74 mln ton **. Dla porównania, ilość ta równa się około 8,9 miliardów galonów oleju opałowego
„System certyfikacji miał ogromny wpływ na rynek pelletu w ciągu ostatnich 10 lat. ENplus® stworzył wspólną płaszczyznę dla producentów, handlowców i konsumentów, gdzie mówią tym samym językiem i stawiają na jakość. To właśnie dzięki tej wysokiej jakości pellet jako towar jest dziś uważany za jeden z najbardziej wydajnych i ekologicznych sposobów ogrzewania domu. Spodziewam się jeszcze większego popytu na certyfikowany pellet w nadchodzących latach, kiedy wszyscy będziemy dążyć do niższej emisji do powietrza i bardziej świadomego stylu życia. ”- mówi Pablo Rodero, przewodniczący European Pellet Council.
Aby uczcić 10. rocznicę programu, kierownictwo ENplus® organizuje różnorodne inicjatywy. Dedykowany quiz sprawdzi wiedzę internautów i da im szansę na wygranie pakietów gadżetów. Konsumenci pelletu będą mogli także wziąć udział w konkursie fotograficznym i wygrać do 1 tony certyfikowanego pelletu na nadchodzący sezon zimowy. Statystyki i filmy poświęcone rocznicy będą dostępne na kontach mediów społecznościowych ENplus® (LinkedIn / Twitter).
Gdzie obecnie działa ENplus®
ENplus® został pierwotnie zaprojektowany przez Deutsches Pelletinstitut (DEPI) w 2010 roku w Niemczech. Później DEPI przeniosło prawa na AEBIOM (Bioenergy Europe) w celu dalszego rozwoju programu na poziomie europejskim. Obecnie ENplus® jest zarządzany na arenie międzynarodowej przez European Pellet Council (sieć Bioenergy Europe), z 14 krajowymi partnerami (12 krajowych licencjodawców i 2 krajowe stowarzyszenia promujące).
Schemat certyfikacji oparty jest na normie ISO 17225-2, ale znacznie wykracza poza nią, wprowadzając dodatkowe, jeszcze bardziej rygorystyczne wymagania. Są one egzekwowane przez sieć niezależnych audytorów i partnerów, gwarantujących stałą jakość certyfikowanego pelletu w przejrzysty i wiarygodny sposób.
Ponadto European Pellet Council i jej partnerzy krajowi dokładają wszelkich starań, aby chronić rynek certyfikowanych firm i konsumentów poprzez aktywne zwalczanie oszustw. W ostatniej dekadzie zidentyfikowano i rozwiązano ponad 700 przypadków oszustw.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
* oszacowanie na 2019 r., Bioenergy Europe Pellet Report 2020
** szacunki, European Pellet Council
Bioenergy Europe to założona w 1990 roku międzynarodowa organizacja non-profit z siedzibą w Brukseli, działająca na szczeblu UE. Podstawową misją Bioenergy Europe jest rozwój rynku zrównoważonej bioenergii i zapewnienie korzystnych warunków biznesowych dla jego członków. Bioenergy Europe zajmuje silną pozycję w sektorze bioenergii i zrzesza około 40 krajowych stowarzyszeń bioenergetycznych oraz ponad 90 firm z sektora prywatnego z całej Europy. Zarządza pierwszą międzynarodową certyfikacją dla zrębków drzewnych, GoodChips®, a także wiodącym na świecie systemem certyfikacji dla pelletów drzewnych, ENplus®.