EnergyREGION Michałowo przekonuje powiat opoczyński do założenia podobnego klastra zielonej energii. Burmistrz Michałowa i Grupa IEN – koordynująca klaster – zorganizowali dla wójtów i samorządowców z opoczyńskich gmin wizytę studyjną prezentującą funkcjonowanie energyREGIONU.

EnergyREGION Michałowo staje się wzorem dla innych polskich gmin. Budową takiego klastra zainteresowani są m.in. samorządowcy z regionu łódzkiego. – Przedstawiciele powiatu opoczyńskiego chcieli zobaczyć, jak może działać klaster w samorządzie. Michałowo stanowi modelowy przykład w tym aspekcie – mówi Daniel Raczkiewicz z Grupy IEN. – Wizyta jest też dla nas zwieńczeniem naszej trzyletniej działalności doradczej w energetyce i możliwością podzielenia się własnym doświadczeniem.

Reklama

 

Lokalny rynek energii w pigułce

W Michałowie z powodzeniem udało się zrealizować inwestycje tworzące lokalny rynek odnawialnej energii elektrycznej i cieplnej w oparciu o regionalne zasoby paliw oraz odpadów energetycznych. Z pewnością gmina stanie się wzorem dla innych miejscowości w Polsce, zainteresowanych „zielonymi rozwiązaniami”. Klaster oprócz Michałowa obejmuje też Gródek, Tykocin i Zabłudów.


O czym jeszcze piszemy w magazynie Zielona gmina? Kliknij i sprawdź!


Opoczno chce postawić na OZE

Opoczyńscy włodarze muszą rozważyć lokalizację biogazowni, opracować strategię współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami i innymi gminami oraz pozyskania unijnych funduszy. Gminy w powiecie wierzą w powodzenie przedsięwzięcia. Michałowski klaster natomiast nie spoczywa na laurach. Najbliższe plany zakładają m.in. budowę drugiej biogazowni, wdrożenie koncepcji wirtualnej elektrowni oraz rozwój elektromobliności. Lokalne władze zrealizują też budowę przedszkola w technologii pasywnej.

To tylko fragment artykułu. Cały znajdziesz w magazynie Zielona gmina. W internecie za darmo!

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE