Emisje z sektora energetycznego zmniejszą się do 2050r. o 69% – donosi najnowszy raport Low Emission Scenario przygotowany przez Statkraft, europejskiego lidera w produkcji zielonej energii. Według 50 ekspertów branży, do 2050 roku energia słoneczna na świecie pomnoży swoją moc 22 razy, a wiatrowa – 12.

Reklama

Energia słoneczna i wiatrowa

„Nasi analitycy dochodzą do wniosku, że energia słoneczna i wiatrowa będą dwoma kluczowymi elementami miksu energetycznego do 2050 roku” –  zapewnił dyrektor generalny Statkraft, José Miguel Ferrer.

Według scenariusza zawartego w reporcie Statkraft niekwestionowanym światowym liderem wśród OZE jest energia słoneczna, której moc wg analityków ma wzrosnąć 22 razy do 2050 roku. Ci sami eksperci szacują, że moc energii wiatrowej będzie wówczas 12 razy większa niż w tej chwili. Analitycy jako powód takiego scenariusza wskazują względy ekonomiczne. W związku z tym, że w ciągu ostatniej dekady koszty jakie generują obie technologie znacznie spadły, czysta energia stała się bardziej atrakcyjną opcją w porównaniu z jej kopalnymi odpowiednikami.

Poza wspomnianymi względami ekonomicznymi o wzroście zainteresowania źródłami OZE decydują też niedawne zawirowania na rynku, wzrost napięcia politycznego i priorytetowo traktowane kwestie bezpieczeństwa energetycznego. 


Czytaj też: Co czeka polski sektor energetyczny? Programy partii, które zdobyły większość


Ryzyko

Analitycy Statkraft dostrzegają też ryzyka, które mogą opóźnić transformację energetyczną lub doprowadzić do wzrostu kosztów tego procesu. Raport zawiera także dwa dodatkowe scenariusze, w których rozważa się, w jaki sposób napięcia geopolityczne i rywalizacja regionalna mogą wpłynąć na tempo i zakres transformacji energetycznej. Ale nawet najmniej optymistyczny scenariusz zakłada, że wiatr i słońce zwiększą swoje moce i sukcesywnie będą wypierać paliwa kopalne.

„Nowa edycja raportu pokazuje, że świat może zmniejszyć swoje emisje poprzez wdrożenie na szeroką skalę istniejących już, konkurencyjnych technologii, takich jak energia słoneczna i wiatrowa, zrównoważony rozwój sieci i pojazdów elektrycznych. Do 2050 roku możliwe jest przeprowadzenie dekarbonizacji, która obejmie redukcje emisji również w sektorach, które wydają się być trudniejsze. Wymaga to silnej woli politycznej, postępu technologicznego i rynków, które działają prawidłowo. Statkraft zobowiązuje się do odgrywania wiodącej roli w przyspieszeniu przejścia na niskoemisyjną przyszłość” – mówi dyrektor generalny Statkraft Christian Rynning-Tonnesen.

Statkraft jako lider europejskiego rynku OZE inwestuje w rozbudowę swoich odnawialnych mocy wytwórczych, opracowuje nowe rozwiązania dla integracji i elastyczności sieci oraz dostarcza zieloną energię klientom we wszystkich sektorach i regionach. Raport jest częścią wkładu firmy w rozwój świadomości i wiedzy na temat globalnych trendów energetycznych i scenariuszy, które będą kształtować „zieloną” przyszłość.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: elperiodicodelaenergia.com

zdjęcie: freepik

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE