Energia odnawialna pozostaje konkurencyjna w obliczu kryzysu 

energia odnawialna

Energia odnawialna pozostaje konkurencyjna kosztowo w obliczu kryzysu paliw kopalnianych. Tak wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA). Prawie dwie trzecie nowo zainstalowanej energii odnawialnej w 2021 roku miało niższe koszty niż najtańsza na świecie opcja opalana węglem. IRENA szacuje, że biorąc pod uwagę obecne wysokie ceny paliw kopalnych, energia odnawialna dodana w 2021 roku pozwala zaoszczędzić około 55 mld dolarów.

Nowy raport IRENA:  Koszty wytwarzania energii odnawialnej w 2021 roku potwierdza kluczową rolę, jaką odnawialne źródła energii odgrywają w rozwiązywaniu dzisiejszych sytuacji kryzysowych w zakresie energii i klimatu. Głównie poprzez przyspieszenie transformacji zgodnie z limitem ocieplenia o 1,5°C i celami porozumienia paryskiego.

– Energia odnawialna jest dzisiaj zdecydowanie najtańszą formą zasilania – powiedział Francesco La Camera, dyrektor generalny IRENA.

Koszty OZE nadal spadały w 2021 roku, ponieważ wyzwania związane z łańcuchem dostaw i rosnące ceny surowców nie wykazały jeszcze pełnego wpływu na koszty projektów.


Energia odnawialna na www.magazynbiomasa.pl


Energia słoneczna i wiatrowa, ze stosunkowo krótkimi czasami realizacji projektu, stanowią kluczowy element w wysiłkach krajów na rzecz szybkiej redukcji. A ostatecznie stopniowego wycofywania paliw kopalnych i ograniczenia szkód makroekonomicznych, jakie powodują one w dążeniu do zera netto.

Więcej na ten temat: Renewable power remains cost-competitive amid fossil fuel crisis

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

This post is also available in: polski