Spółka energetyczna należąca do Eesti Energia przejmuje akcje Nalja Energia. W efekcie estoński koncern stanie się właścicielem 100% udziałów w spółce. Koszt transakcji to 289 milionów euro.

Reklama

Ponadto Enefit Green przejmie pożyczki Nelja Energia w wysokości 204 mln euro. Transakcja jest kolejnym krokiem długofalowego projektu inwestycji w rozwój produkcji energii odnawialnej w krajach regionu Morza Bałtyckiego m. in. w Estonii, Finlandii, na Litwie, Łotwie, ale także w Polsce.

– Strategicznym celem Eesti Energia jest zwiększenie udziału energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych i alternatywnych do 40% w portfelu produkcyjnym grupy do roku 2022. Oprócz budowy nowych jednostek produkcyjnych, jeszcze jeden sposób na osiągnięcie celu jest pozyskanie odpowiednich firm, ponieważ pomogłoby nam to w realizacji naszej strategii – tłumaczy prezes zarządu Eesti Energia Hando Sutter.

Aavo Kärmas, menedżer Enefit Green, przyznaje, że przejęcie Nelja Energia sprawia, że Enefit Green jest najszybciej rozwijającym się producentem energii odnawialnej w regionie Morza Bałtyckiego. – Energia odnawialna ma wspaniały przyszłościowy projekt. Chcemy poprzez nasze inwestycje być jego częścią – zaznacza Kärmas. Według przedstawicieli koncernu biorąc pod uwagę wielkość projektów rozwojowych Enefit Green i Nelja Energia w dziedzinie energii odnawialnej, istnieje wiele możliwości dalszej ekspansji. – W przyszłości chcemy działać jako producent energii odnawialnej w Estonii, Finlandii, na Łotwie, Litwie, a także w Polsce – we wszystkich tych krajach Eesti Energia również działa jako sprzedawca energii – tłumaczy Kärmas.

Po przejęciu Nelja Energia, ilość odnawialnej energii elektrycznej produkowanej przez Enefit Green wzrośnie prawie trzykrotnie: od dzisiejszej 0,4 terawatogodziny do ponad 1 terawatogodzinę.
Ostateczne zatwierdzenie transakcji wymaga zgody estońskich, łotewskich i litewskich organów ds. Konkurencji.

źródło: www.enefitgreen.ee

zdjęcie: www.enefitgreen.ee

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE