W 2023 r. emisja CO2 w Europie była o 8% niższa niż rok wcześniej. To świetna wiadomość, udowadniająca, że działania dążące do dekarbonizacji rzeczywiście dają rezultat. W dużej mierze jest to zasługa transformacji energetycznej. Osiągnięcie tego pułapu to jasny sygnał, że spadek emisji nie musi oznaczać zastoju gospodarczego.

Reklama

Powrót do przeszłości

Europa cofnęła się do początku lat 60. XX wieku i jest to świetna wiadomość. Raport Center for Research on Energy and Clean Air (CREA) udowodnił, że poziom emisji dwutlenku węgla wygenerowanych w 2023 r. jest zbliżony do tego, jaki generowano jeszcze w poprzednim stuleciu. Jednocześnie względem tamtego okresu nowoczesna gospodarka jest trzykrotnie większa.

Podobny spadek odnotowano jedynie w 2020 r., jednak wtedy miał on związek z pandemią. Ograniczenie rozprzestrzeniania COVID-19 wymogło na społeczeństwie ograniczenia w transporcie, a także zamykanie fabryk, co poskutkowało mniejszymi emisjami.


Czytaj też: Pierwszy hub CO2 we Francji będzie zlokalizowany w Dunkierce


W 2023 r. powód był inny. Według CREA w 56% wynika to ze zmian w zakresie energetyki. Sektor OZE stale rośnie, co przekłada się na zmniejszanie wykorzystania paliw kopalnych. Wytwarzanie energii w 2023 r. było o 25% mniej emisyjne niż jeszcze w roku poprzednim, a konsumpcja węgla spadła do poziomu sprzed pandemii. Nie bez powodu to zeszły rok okazał się przełomem. W 2023 doszło do budowy rekordowej ilości paneli słonecznych oraz turbin wiatrowych.

Emisja CO2 w Europie uwarunkowana wieloma czynnikami

Jeszcze w 2022 sektor paliw odznaczał się dużą niepewnością rynkową, co miało związek z inwazją Rosji na Ukrainie. To spowodowało zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, pojawiły się rozwiązania dążące do skuteczniejszego wykorzystania paliwa. w niektórych przypadkach wymuszone zostało obniżenie wielkości produkcji. Spadek w przemyśle i transporcie jest odpowiedzialny w 36% za zmniejszenie emisji.


Czytaj też: Jaki był 2023 rok dla polskiego ciepłownictwa?


W badaniach nie brano pod uwagę rolnictwa i przemysłów, które emitują duże ilości gazów cieplarnianych, jak cementownie czy sektor chemiczny. Analitycy wskazują, że pomimo dobrego wyniku, nadal nie jest to wartość wystarczająca. Dalsze obniżanie emisji gazów cieplarnianych to warunek utrzymania stabilności klimatu.

Zdjęcie: Freepik/montypeter

Źródło: CREA

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE