Ekoskóra. Czy możliwa jest jej produkcja? Jak najbardziej! Ekoskóra, o której mowa, powstaje z liści ananasa. A z niej robione są na przykład buty. Obuwie z tworzywa Piñatex ® w Polsce szyje m.in. firma Bohema.

Piñatex ® jest zwieńczeniem siedmiu lat pracy naukowej dr Carmen Hijosa. Była ona w latach 90. konsultantką do spraw eksportu skór z Filipin na potrzeby hiszpańskiego przemysłu. Zszokowała się wówczas wpływem masowej produkcji skóry i chemicznego garbowania na środowisko i zdała sobie sprawę, że nie można tego kontynuować. Miała też świadomość, że ​​alternatywy z PVC nie są rozwiązaniem.

Reklama

Inne wiadomości branżowe z Polski. Kliknij i sprawdź!


To skłoniło ją do poszukiwania zrównoważonej alternatywy. Zainspirowała się bogactwem zasobów naturalnych, w tym wykorzystaniem włókien roślinnych w tradycyjnym tkaniu. Opracowała więc materiał, który jest produkowany komercyjnie, zapewnia pozytywne skutki społeczne i gospodarcze oraz pozostawia niski ślad środowiskowy.

Ananas wykorzystany w 100 procentach!

Okazało się, że odpowiedni materiał, o jakim marzyła dr Carmen Hijosa, można wyprodukować z ananasa, a właściwie z jego liści. Zastosowanie włókna liści ananasa, produktu odpadowego z rolnictwa, daje szerokie możliwości dla rozwijających się społeczności rolniczych. Przy czym produkcja ta odbywa się przy minimalnym wpływie na środowisko.

Siatka powstała z włókien liści trafia do Hiszpanii, gdzie poddawana jest dalszej obróbce. Tak powstaje surowiec przypominający skórę sygnowany marką Ananas Anam. Trafia do wielu producentów na całym świecie.
W Polsce można już kupić np. buty ze skóry z ananasa. Produkuje je Bohema – firma, która podkreśla, że chce pokazać, że moda może być wolna od okrucieństwa.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: Ananas Anam, Bohema
Zdjęcia: Ananas Anam, Bohema
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE