Wiele mam wychowywało się w rzeczywistości, w której dbanie o maksymalne wykorzystanie każdego surowca było oczywistością, a marnotrawstwo największym grzechem. Dziś te nawyki uznajemy za eko, a praktyczny prezent dla takiej osoby może okazać się o wiele bardziej trafny niż kolejna biżuteria.

Sadzonki roślin w eko-doniczkach

Ten prezent to typowe DIY. Wystarczy paczka nasion i gazeta, która została już dawno przeczytana. Najlepiej, aby był to dziennik, ponieważ zwykle wydawane są one na papierze łatwiejszym do biodegradacji niż papier kredowy. Do wykonania eko-doniczek potrzebne będą także słoiki lub szklanki oraz nożyczki.

Reklama

Czytaj też: Po co w mieście łąki kwietne?


Najpierw należy pociąć gazetę i namoczyć ją w wodzie. Następnie papier owija się wokół szklanych naczyń tak, aby jego fragmenty nachodziły na siebie. Spód doniczki trzeba spłaszczyć, na przykład przyciskając do blatu. Gdy gazeta wyschnie, będzie uformowana w walcowaty kształt. Wtedy wystarczy delikatnie ją zsunąć z naczynia.

Kiedy doniczki są gotowe, można przystąpić do wysiewu nasion. W tym celu wystarczy napełnić papier ziemią i umieścić w jej wnętrzu nasionko, najlepiej w płytkim otworze. Wybór roślin jest dowolny: może to być zarówno ogórek czy pomidor, jak i ozdobne kwiaty. Najszybciej zakwitną turki, bratki i petunie. Warto pamiętać, że większe nie znaczy lepsze – im większa doniczka, tym dłużej będzie trwać wzrost nadziemnej części roślin.

Gotowanie bez resztek

Nie każdy ma biogazownię przy domu, jednak jest też sporo innych sposobów na zagospodarowanie kuchennych resztek. Wiele książek kucharskich pokazuje, jak maksymalnie wykorzystać wszystko, co ma się w kuchni. Kiszenie skórek arbuza, chipsy z obierek ziemniaka – to tylko kilka spośród licznych pomysłów, jakie można wprowadzić do swojej kuchni. Gotowanie stanie się bardziej oszczędne, a być może któryś z nowych smaków okaże się szczególnie ciekawy.


Czytaj też: Odzyskiwanie pierwiastków ziem rzadkich z baterii


Piękne zapachy dla pięknych mam

Domowe olejki eteryczne to uniwersalny prezent, który przyda się każdej mamie. Można je wykorzystać do kominka na podgrzewacze lub nawet jako naturalne perfumy. Wytworzyć je można z wielu różnych roślin, co pozwala sporządzać nieskończoną ilość kompozycji zapachowych.

Aby wykonać taki olejek eteryczny, potrzebne są kwiaty lub np. skórka pomarańczy. W przypadku owocu ze skórki trzeba zdjąć białą gorzką warstwę oraz poczekać, aż produkt się ususzy. Decydując się na wykorzystanie kwiatostanów lawendy, także powinno się je pozostawić do wyschnięcia. Jeżeli olejek ma mieć zapach róż, płatki powinny być włożone bezpośrednio do słoika i zebrane przy suchej pogodzie.

Tak przygotowane rośliny zalewa się dowolnym olejem – winogronowym, migdałowym, sezamowym, słonecznikowym. Przygotowany słoiczek odkłada się w ciepłe słoneczne miejsce na 4-6 tygodni, co jakiś czas można nim potrząsnąć. Gdy upłynie określony czas, olej odcedza się, a czystą esencję przelewa do ciemnego flakonu. Dla utrwalenia zapachu można dodać witaminę E.

Wystarczy jeszcze tylko nieco przybrać butelkę, aby wyglądała ciekawiej i voilà! Ekoprezent gotowy!

 

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE