Coraz częściej budowane w Polsce osiedla są nowoczesne, a zarazem ekologiczne. Szukając miejsca do zamieszkania oczekujemy komfortu, przyjaznego dla zdrowia otoczenia oraz przystępnych kosztów utrzymania. Takim kryteriom ma odpowiadać Miasteczko Siewierz Jeziorna – pierwsze osiedle w Polsce budowane w całości według zasad zrównoważonego rozwoju. Zaangażowana w projekt firma E.ON Polska przygotowała plan osiągnięcia jak największej samowystarczalności energetycznej.

Miasteczko Siewierz Jeziorna

Osiedle zlokalizowane na północnym skraju metropolii katowickiej, tworzone jest w oparciu o najnowocześniejsze, niskoemisyjne technologie. Dzięki nim projekt będzie wpisywał się we współczesną wizję miasta zrównoważonego, które zapewni swoim mieszkańcom wysoką jakość życia, czyste powietrze i niskie koszty utrzymania obiektów przestrzeni miejskiej.

Reklama

Jednym z głównych wyzwań jest zapewnienie jak najwyższej samowystarczalności energetycznej dzielnicy przy jak najniższej emisji CO2. W tym celu do udziału w projekcie zaproszono firmę E.ON Polska, która przygotowała Masterplan będący wstępem do strategii energetycznej miasteczka Siewierz Jeziorna.

– Zrównoważony rozwój jest jednym z kluczowych filarów strategii realizowanej przez Grupę E.ON. Naszym celem jest wykorzystywanie najnowocześniejszych technologii przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Korzystając z międzynarodowego doświadczenia naszej grupy chcemy wdrażać tego typu rozwiązania także w Polsce. W związku z tym chętnie wspieramy pionierskie projekty, takie jak ten realizowany w Miasteczku Siewierz Jeziorna – mówi Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska.


Czytaj również: Odnawialne źródła energii priorytetem dla Śląska


Technologie OZE i społeczności energetyczne

Opracowany dla Miasteczka Masterplan wskazuje kierunki rozwoju, dzięki którym możliwe będzie stopniowe odejście od energii pochodzącej z paliw kopalnych. Zawarte w nim rozwiązania zostały dobrane indywidualnie do potrzeb tego miejsca i obejmują zarówno technologie OZE, jak i społeczności energetyczne.

– Od 2008 r. tworzymy projekt zrównoważonego osiedla Miasteczko Siewierz Jeziorna. Właściwie zaprojektowane rozwiązanie miejskie, zachęcające do rezygnacji z samochodów, ułatwiające aktywność fizyczną, dostępność usług i zaopatrzenia znacząco obniży ślad węglowy naszego projektu – tłumaczy Robert Jacek Moritz, prezes zarządu spółki Miasteczko Siewierz Jeziorna. – W ramach naszego przedsięwzięcia chcemy na północnym skraju Aglomeracji Katowickiej stworzyć wzorcowy projekt miejski. Jego podstawową cechą jest wysoka jakość życia, dostępność dla społeczeństwa, ograniczanie wpływu na środowisko.

Scenariusze rozwoju energetycznego

Na podstawie przeprowadzonych analiz oszacowano, że roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną Miasteczka Siewierz Jeziorna w roku 2023 wyniesie ok. 1 772 MWh, a na energię cieplną – 12 209 GJ.

Punkt wyjścia stanowi bilans energetyczny, czyli całościowe zapotrzebowanie Miasteczka, który obejmuje rozwój tego miejsca na przełomie lat 2023-2045, czyli do momentu ukończenia budowy. W bilansie uwzględniono również unijne, krajowe i lokalne przepisy prawne oraz uwarunkowania środowiskowe.

W oparciu o uzyskane wyniki E.ON opracował trzy scenariusze rozwoju energetycznego Siewierz Jeziorna. Każdy kolejny wariant zakłada bardziej świadome i zaplanowane wykorzystanie technologii OZE. Uwzględnia również coraz mocniej zintegrowaną społeczność energetyczną zaangażowaną w lokalne przedsięwzięcia ekologiczne. W trzecim, najbardziej zaawansowanym scenariuszu, źródła OZE będą w stanie w 2045 roku zaspokoić potrzeby energetyczne na poziomie ok. 72%. Na drodze do tego celu konieczne będzie spełnienie szeregu wytycznych.


Czytaj również: Być jak Szczecin – miastem niezależnym energetycznie


Droga do samowystarczalności energetycznej

Do końca 2045 r. na terenie Miasteczka ma powstać 999 domów jednorodzinnych i 135 budynków wielolokalowych. Oznacza to, że przestrzeń mieszkalna będzie liczyła sobie 366 948 m2, natomiast powierzchnia usługowo-biznesowa wyniesie 75 068 m2. Analizy wskazują, że całkowite zużycie energii elektrycznej będzie wówczas kształtować się na poziomie 33 140 MWh.

W ramach przygotowanych rekomendacji E.ON przeanalizował wiele rozwiązań pod kątem ich efektywności i zasadności wykorzystania na potrzeby Siewierza Jeziornej. Wśród nich znalazły się budowa i rozwój społeczności energetycznych np. klastrów energii, fotowoltaiki, ogólnodostępnych hubów mobilności i stacji ładowania samochodów elektrycznych, a także niskotemperaturowej sieci ciepłowniczej V generacji wspierającej pracę pomp ciepła.

– Ufamy, że stworzony przez E.ON Polska Masterplan dla Miasteczka Siewierz Jeziorna jest pierwszym krokiem na jego drodze do samowystarczalności energetycznej i zeroemisyjności – podsumowuje udział prowadzonej przez siebie firmy Andrzej Modzelewski.

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło i zdjęcie: PAP Mediaroom

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE