Ekodoradcy dołączyli do walki o czyste powietrze w Skawinie. Pokażą, wyjaśnią i pomogą przejść wszystkie procedury dotyczące wymiany kopciuchów.
W Skawinie swoją pracę rozpoczęli ekodoradcy. To pracownicy urzędu odpowiedzialni za wspieranie mieszkańców w uzyskiwaniu dotacji do wymiany “kopciuchów”. Gmina do ich działalności nie dokłada nawet złotówki, ponieważ ekodoradcy są całkowicie finansowani ze środków unijnych.
Ekodoradca wytłumaczy i podpowie
Gmina Skawina przystąpiła do programu ELENA. To jeden z projektów wspierających działania na rzecz walki ze smogiem. Jego celem jest zachęcanie do wymiany “kopciuchów” na nowe, ekologiczne piece. Mają w tym pomóc ekodoradcy, czyli pracownicy urzędu dedykowani do bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami Skawiny. Każdy zainteresowany może skontaktować się ekodoradcą, przyjść do niego i uzyskać fachową pomoc oraz wsparcie. Pracownik urzędu pojawi się także podczas spotkań z mieszkańcami oraz w trakcie wydarzeń niekoniecznie związanych z czystością powietrza. Ekodoradca może również przyjechać bezpośrednio do zainteresowanego i sprawdzić, jakie działania należy podjąć, by zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło. Następnie doradzi z którego dofinansowania najlepiej skorzystać. Przedstawi korzyści i odpowie na pytania. Pomoże poprawnie wypełnić wniosek. Wesprze dalsze działania mieszkańca i poprowadzi go przez cały proces pozyskiwania dotacji.
Kto za to zapłaci?
Na terenie Gminy Skawina w ramach programu ELENA działa w sumie pięciu ekodoradców, którzy są w stu procentach finansowani ze środków Unii Europejskiej. Projekt potrwa 3 lata, czyli do momentu wejścia w życie uchwały antysmogowej dla Małopolski, która zakazuje używania “kopciuchów” na terenie całego województwa.
Zastosowanie się do jej zapisów jest sporym wyzwaniem dla domowego budżetu, dlatego mieszkańcy Skawiny mogą w tej kwestii liczyć na duże wsparcie samorządu. W 2020 roku gmina przeznaczy prawie 15 milionów złotych na walkę ze smogiem. To największa kwota w Małopolsce, Skawina wyprzedza w tej kwestii znacznie bogatsze miejscowości takie jak Kraków, Tarnów i Nowy Sącz. Te pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie wymiany “kopciuchów”, montaż odnawialnych źródeł energii oraz termomodernizację budynków, a straż miejska razem z ekodoradcami będzie kontrolowała domowe kotłownie. Taka wizyta jest okazją, by pracownik urzędu porozmawiał z mieszkańcem i zachęcił go do skorzystania z dotacji.
Programy wsparcia
W Skawinie jest w czym wybierać, ponieważ mieszkańcy mogą przystąpić do programów dofinansowujących wymianę kotłów (Czyste Powietrze i STOP SMOG) oraz wykorzystać środki unijne do instalacji odnawialnych źródeł energii (projekt Czysta Energia Blisko Krakowa lub Mój prąd). Mają też możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, czyli odliczenia wydatków poniesionych na wymianę źródła ciepła od podatku w PIT. Te programy można ze sobą łączyć i tutaj niezbędna jest pomoc ekodoradcy, który pomoże wypełnić dokumentację w taki sposób, by mieszkańcy skorzystali z jak największej liczby dotacji.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Zieloną Gminę.W internecie za darmo:
Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!
Źródło: Marcin Kozielski, Rzecznik prasowy, Urząd Miasta i Gminy w Skawinie
Zdj. Bartłomiej Cichoń
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE