W ostatnim czasie odbyły się w różnych miastach protesty przeciwko budowie biogazowni. O tym, skąd bierze się strach przed takimi inwestycjami i jak można temu zaradzić, z dr. inż. Andrzejem Lewickim, rozmawia Marta Warzych.

Reklama

Z czego wynikają negatywne reakcje mieszkańców w kwestii biogazowni?

Strach społeczności przed biogazowniami wywołany jest złą prasą, jaką mają biogazownie. Wynika ona z zaniedbań ze strony inwestorów głównie w zakresie nieprawidłowego magazynowania wsadu do biogazowni. Biogazownia, jako instalacja do produkcji biopaliwa, jakim jest biogaz, ze swojej natury powinna pełnić w środowisku rolę dezodoryzacyjną [usuwać niepożądany zapach – przyp. red.] poprzez unieszkodliwianie złowonnej, biodegradowalnej biomasy, powstającej w różnych gałęziach gospodarki. Tymczasem niektóre instalacje, przez niewłaściwe zaprojektowanie i eksploatację, zdają się przeczyć tej idei. Stąd też tak ważne jest, aby nowopowstające instalacje prowadzone były zgodnie ze sztuką, a te już funkcjonujące, aby dołożyły wszelkich starań celem poprawy tego stanu rzeczy. Z tego względu kluczowa jest zarówno edukacja społeczeństwa w zakresie przetwarzania biomasy, jak i inwestorów do podejmowania świadomych i możliwie najlepszych decyzji, bazujących na sprawdzonych rozwiązaniach.


6. Kongres Biometanu – sprawdź i zarejestruj się!


Jak miałaby wyglądać taka edukacja?

Edukacja ta powinna przebiegać dwutorowo. Ogół społeczeństwa powinien mieć dostęp do rzetelnych informacji dotyczących tego rodzaju inwestycji oraz ich założeń. Warto też wskazywać dobre przykłady realizacji biogazowni, które w pozytywny sposób oddziałują na otaczające ją środowisko, a takich projektów jest już w Polsce niemało. Szkolenie inwestorów natomiast powinno posiadać dużo bardziej złożony charakter, polegający na intensywnych szkoleniach, na których wskazywane by były nieprawidłowości w projektowaniu i eksploatacji instalacji przyczyniających się do negatywnego odbioru biogazowni przez środowisko zarówno społeczne, jak i naturalne. Miałoby ono na celu uświadomienie im, jak ważne są decyzje podejmowane na poziomie projektowania instalacji i wskazanie najlepszych dostępnych rozwiązań, aby realizacja inwestycji biogazowych uległa poprawie.



Jakie są korzyści z funkcjonowania biogazowni?

Prawidłowo zaprojektowane instalacje biogazowe przynoszą szereg korzyści gospodarczych. W pierwszej kolejności przetwarzają one dostępną lokalnie biomasę na paliwo odnawialne, jakim jest biogaz. Jego lokalne wykorzystanie przyczynia się do produkcji energii elektrycznej z OZE, przez co wpływa na redukcję emisji zanieczyszczeń do środowiska, jak na przykład redukcja smogu. Biogazownia może być również dostawcą taniego ciepła. Oczywiście zagospodarowanie ciepła zależne jest od przyjętego modelu pracy instalacji, natomiast jest w Polsce coraz więcej przykładów, kiedy to ciepło powstające przy chłodzeniu jednostki produkującej energię elektryczną jest przekazywane do ciepłociągów miejskich i umożliwia zastąpienie tak zwanych „kopciuchów” czystym, odnawialnym i stabilnym źródłem ciepła. Przykładem takiej instalacji jest biogazownia zlokalizowana w Zakładach Doświadczalnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w miejscowości Przybroda, będąca realizacją firmy Dynamic Biogas.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Andrzej Lewicki – pracownik naukowo-badawczy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zatrudniony na stanowisku adiunkta. Współtwórca Pracowni Ekotechnologii www.ekolab.up.poznan.pl. Posiada szerokie doświadczenie we współpracy z przemysłem biogazowym dzięki prowadzonym nadzorom technologicznym nad biogazowniami. Twórca programu komputerowego do nadzoru i optymalizacji pracy biogazowni pn. BIOGAZ+ www.biogazplus.pl.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE