Kraków, Jaworzno, Bydgoszcz, Aleksandrów Łódzki, Wrocław, Kędzierzyn-Koźle, Gdynia, Jarocin, Gdańsk oraz Polkowice. Oto laureaci 7. edycji konkursu Eco-Miasto. Uhonorowano je podczas uroczystej gali w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.


REKLAMA

Reklama

Miasta te nagrodzono w kategoriach: gospodarka wodna, efektywność energetyczna, zieleń miejska, gospodarka odpadami oraz zrównoważona mobilność. W każdej kategorii konkursowej przyznane zostały dwie nagrody – jedna dla ośrodków z liczbą mieszkańców poniżej 100 tys., druga dla miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. W tej edycji do konkursu zgłosiło się 59 miast z 14 województw. Przesłano 90 zgłoszeń, spośród których ponad 60 proc. pochodziło od samorządów liczących mniej niż 100 tys. mieszkańców.

Inicjatorem projektu Eco-Miasto jest Ambasada Francji w Polsce, a organizatorem Centrum UNEP/ GRID-Warszawa i redakcja „Teraz Środowisko”.

Zielona gmina to nie frazes…

W kategorii gospodarka wodna nagrodzono Kraków i Jaworzno. Miasta te zostały docenione za kompleksowe podejście i różnorodność działań w zakresie gospodarki wodnej oraz na rzecz ograniczenia strat wody w sieci. Jaworzno wyróżniło się m.in. zaangażowaniem w projekt badawczo-naukowy, którego celem jest dostarczenie wiedzy na temat usuwania farmaceutyków ze ścieków komunalnych tak, by nie powstawały substancje szkodliwe dla zdrowia.

Eco Miasta 2020

Zwycięzcami w kategorii zieleń miejska zostały Wrocław oraz Kędzierzyn-Koźle. Jury doceniło m.in. wrocławskie wytyczne dotyczące ochrony drzew na terenach inwestycyjnych i zaangażowanie szkół w zwiększanie powierzchni retencyjnej na boiskach. Kędzierzyn-Koźle nagrodzono za kompleksowe podejście do rozwoju terenów zielonych, w tym zachowanie bioróżnorodności oraz poprawę bezpieczeństwa i jakości przestrzeni miejskiej.

Tereny zielone stanowią tam już ponad 55 proc. powierzchni miasta.

W kategorii efektywność energetyczna nagrodzono Bydgoszcz oraz Aleksandrów Łódzki. Doceniono realizację projektów zmierzających do zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w obu miastach, jak montaż instalacji OZE na różnorodnych obiektach, od szkół przez baseny po Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów.

To tylko fragment artykułu. Cały znajdziesz w magazynie Zielona gmina. W internecie za darmo!


Inne wydania magazynu Zielona Gmina znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Tekst: Kamilla Placko-Wozińska
Zdjęcie: UM Kędzierzyn-Koźle
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE