Carbon capture to narzędzie, bez którego dekarbonizacja wielu sektorów nie będzie możliwa. Strategia CCUS ma wytyczyć unijną ścieżkę rozwoju w zakresie technologii obniżania emisji dwutlenku węgla. To nie jedyny ważny dokument, jaki pojawi się w tym dniu. Ogłoszony zostanie także pośredni cel redukcji emisji CO2 na 2040 r., a to właśnie on będzie kierował działaniami państw członkowskich w kreowaniu polityki klimatycznej.
Strategia CCUS dla krajów Unii Europejskiej
Industrial Carbon Management to dokument, który w głównej mierze opierać się będzie na technologiach CCU i CCS. Dla wielu sektorów przemysłowych stanowią one jedyny sposób na redukcję emisji. Polska, jako europejski potentat w zakresie produkcji stali czy cementu, powinna pochylić się nad zawartością tej strategii dla CCUS.
Czytaj też: Pierwszy hub CO2 we Francji będzie zlokalizowany w Dunkierce
Cel pośredni redukcji emisji CO2 na 2040 r.
Dziś Unia przedstawi także bardzo ważny dla kształtowania polityki energetycznej punkt orientacyjny, jakim jest pośredni cel redukcji emisji CO2 ustalany do 2040 r. Ustala się go w odniesieniu do 1990 r. Taki cel na 2030 r. obecnie wynosi 55%, a doniesienia medialne ujawniają, że dla kolejnej dekady może on zostać ustalony na 90%. Co ważne, nie jest to ostateczna granica, do której mają dążyć państwa członkowskie. Wybory do Parlamentu Europejskiego mogą wpłynąć na zmiany w zakresie wysokości tego wskaźnika.
Czytaj też: Partnerstwo Danii i Polski dla bezpiecznej, „zielonej” przyszłości
Wysokość tego celu będzie oddziaływać na prędkość i skalę wdrażania technologii CCUS. Nieoficjalnie podaje się, że dokument zakłada podziemne składowanie węgla w ilości 50 mln t rocznie do 2030 r. Należy go analizować w odniesieniu do unijnej dyrektywy Net Zero Industry Act, ponieważ najprawdopodobniej nałoży ona obowiązek uczestniczenia w jego realizacji na podmioty zajmujące się obrotem węglowodorami.
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa
Źródło: WiseEuropa
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE