Jeszcze do końca sierpnia przedsiębiorcy mogą składać wnioski o nawet 45 proc. dofinansowania do budowy lub wymiany własnego źródła energii elektrycznej i cieplnej w kogeneracji – informuje portal wysokienapiecie.pl.
Jak twierdza autorzy artykułu Natalia Klauza i Piotr Gawdzik, to może być jeden ze sposobów na ograniczenie wzrostów cen energii z powodu opłaty mocowej wchodzącej w październiku.
– Polscy przedsiębiorcy stoją przed nie lada wyzwaniem – na ich barkach będzie spoczywała odpowiedzialność finansowania ok. 64 proc. kosztów związanych z rynkiem mocy w latach 2017-2027 – piszą autorzy.
Będzie to szczególnie dotkliwe dla przemysłu energochłonnego, ponieważ jak wynika z nieoficjalnych informacji portalu WysokieNapiecie.pl, ulgi w opłacie mocowej dla nich nie będzie.
Jak wiadomo rozwiązanie problemu znaleźć można w inwestycjach: budowie lub modernizacji własnych źródeł energii, na które to działania jest wsparcie finansowe w ramach programów rządowych.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wprowadzono system wsparcia kogeneracji, ale nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Warto jednak pomyśleć o złożeniu wniosku do naboru finansowanego ze środków norweskich. Nabór projektów w programie „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Do 31 sierpnia 2020 roku można składać wnioski o dofinansowanie projektów na „Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej”. Przedsiębiorcy mogą liczyć na dotację nawet do 45 proc. kosztów kwalifikowalnych – przypomina wysokienapiecie.pl
Wsparcie skierowane jest na takie cele jak:
- budowa nowych lub zwiększenie mocy jednostek CHP;
- zastąpienie źródeł węglowych paliwami ekologicznymi;
- wykorzystanie ciepła odpadowego z procesów produkcyjnych do zasilania układów CHP;
- rozwój układów kogeneracyjnych i trigeneracyjnych przy jednoczesnym wykorzystaniu paliw ekologicznych.
Minimalna kwota dofinansowania to 1 000 000 euro, a maksymalna 7 000 000 euro.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Źródło: wysokienapiecie.pl
zdjęcie: energa kogeneracja w Elblągu
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE