Dlaczego pellet? Można odpowiedzieć krótko: ekologia. Wiele osób zamierzających wymienić swój piec zastanawia się nad zakupem kotła na pellet. Czasami jednak do takiej inwestycji muszą przekonać swoich bliskich. Dlaczego go wybieram? Tylko dlatego że jest to zielona energia?


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Oczywiście głównym argumentem może okazać się czynnik ekonomiczny. Nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę, że pellet charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem kosztów produkcji do jakości paliwa. Jego wartość opałowa wynosi około 18 MJ/kg. Przy czym wartość opałowa węgla kamiennego wynosi przynajmniej w teorii około 25 MJ/kg, (w praktyce nie przekracza 20 MJ/kg).

Reklama

Ponadto cena węgla wciąż rośnie. Do tego dochodzą koszty, których początkowo nie bierzemy pod uwagę. Popiół (w przypadku pelletu możemy stosować go jako nawóz), oraz czystość. Pellet to paliwo, które odbierzemy od producenta w praktycznych 10 lub 20 kg workach. „Drewnianym paliwem” nie pobrudzimy się ani w trakcie transportu, ani przechowywania, czy uzupełniania paleniska.

Nasze paliwo będzie też certyfikowane (znakiem jakości ENplus lub DINplus). A to da nam pewność, że paliwo jest wyprodukowane z czystej trociny bez kory, piasku i związków chemicznych. Dlaczego więc wybieramy pellet? Ekologia, rachunek ekonomiczny, czystość i wygoda.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Marcin Otoczak
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE