Pellet nie traci na popularności. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości będzie również chętnie wykorzystywanym paliwem. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie ENplus®, aż 93 proc. użytkowników kotłów pelletowych nie planuje zmiany opału.
Użytkownicy pelletu z 21 krajów podzielili się swoimi opiniami na temat powodów, dla których decydują się na zakup pelletu. Odpowiedzieli też na pytanie czy zamierzają nadal z niego korzystać. Przeprowadzana co dwa lata ankieta dowodzi, że pellet na świecie nie traci na popularności. Podobnie rzecz ma się w Polsce. Eksperci prognozują, że zainteresowanie tym ekologicznym paliwem jest bardzo duże i w najbliższej przyszłości nie spadnie.
Ilość kotłów i palników pelletowych jakie zainstalowano w Polsce w ostatnich latach świadczy o tym, że pellet jest i będzie paliwem popularnym. Dotacje na kotły pelletowe potęgowały to zjawisko. Jeszcze do niedawna cały wyprodukowany pellet jechał za granicę. Obecnie zapotrzebowanie krajowe jest tak wysokie, że wszystko co się wyprodukuje zostanie sprzedane – mówił Magazynowi Biomasa Grzegorz Szewczyk, prezes zarządu Labora.Energy.
Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na mapie!
Dlaczego kupujemy pellet?
Jak wynika z ankiety ENplus®, większość konsumentów wybiera pellet głównie dlatego, że jest on tańszą opcją ogrzewania w porównaniu z rozwiązaniami takimi jak gaz i prąd. Nie bez znaczenia dla użytkowników jest fakt, że pellet jest przyjazny dla środowiska. Ekologiczny aspekt podczas zakupów bierze pod uwagę 14 proc. więcej ankietowanych niż dwa lata temu.
Jednak kluczowym argumentem zakupowym jest cena. Aż 67 proc. respondentów twierdzi, że cena pelletu jest bardzo ważna, podczas gdy tylko 3 proc. uczestników badania podjęło decyzję o zakupie pelletu, nie kierując się tym kryterium.
W niektórych krajach europejskich powodem, dla którego konsumenci zmieniają źródło ciepła na kocioł zasilany pelletem są oferowane przez rząd dotacje, co również ostatecznie ma związek z ceną.
Cena pelletu jest także, obok certyfikatów jakości, wskazywana jako istotny czynniki przy wyborze dostawcy pelletu. Nie bez znaczenia jest tu też lokalizacja. Ponad 80 proc. wybiera lokalnego producenta lub dystrybutora i nie decyduje się na zamawianie opału z daleka, narażając się tym samym na wysokie koszty transportu.
Co najistotniejsze, ci którzy już zdecydowali się korzystać z pelletu, nie zamierzają z niego rezygnować. 93% respondentów twierdzi, że planuje nadal stosować stosować pellet, jako rozwiązanie grzewcze, co potwierdza, że rynek ustabilizował się po zeszłorocznych problemach spowodowanych kryzysem energetycznym.
Fabryka pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:
źródło: ENplus®
zdjęcie: shutterstock
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE