Wyższe dotacje na kotły na pellet o podwyższonym standardzie

Rynek urządzeń grzewczych na koniec 2020 - raport SPIUG

Kolejna zmiana w programie „Czyste Powietrze”. Od 1 lipca będzie szansa na wyższe dotacje na zakup kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie.

„Czyste Powietrze” – zmiany

Niedawno informowaliśmy o istotnych zmianach w programie „Czyste Powietrze”. Mianowicie od 1 stycznia 2022 r. w ramach programu nie będzie już można otrzymać dotacji na kocioł na węgiel, a dzień 31 grudnia 2021r. jest ostatnim, kiedy możliwe będzie złożenie wniosku o takie dofinansowanie. Nowe postanowienie wejdzie w życie 1 lipca br., podobnie jak decyzja o podwyższeniu progów dochodowych.


Więcej przeczytasz tutaj: „Czyste Powietrze” wycofuje dotacje na kotły węglowe


Nowość – wyższe dotacje

Do powyższych zmian w programie doszła kolejna.

„Począwszy od 1 lipca 2021r. możliwe będzie ubieganie się o wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie. To szansa na dotacje do 9 tys. zł (nie więcej niż 45% faktycznie poniesionych kosztów) w podstawowym poziomie dofinansowania. W podwyższonym dotacja ta wynosi do 12 tys. zł (nie więcej niż 60% kosztów)” – czytamy w informacji prasowej NFOŚiGW.


Wymień swój kocioł z www.rynekpelletu.pl


Dofinansowanie dotyczy jedynie kotłów z automatycznym podawaniem paliwa. Kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie  muszą posiadać certyfikat lub świadectwo potwierdzające spełnienie wymogów dotyczących ekoprojektu. Muszą charakteryzować się obniżoną emisyjnością cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3  i posiadać klasę efektywności energetycznej minimum A+ zgodną z rozporządzeniem Komisji (UE) 2015/1187 z dnia28 kwietnia 2015 r. Dodatkowo źródła ciepła muszą docelowo spełniać wymogi aktów prawa miejscowego, w tym uchwał antysmogowych.

Wszystkie szczegóły dotyczące dofinansowania na kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie znajdują się na stronie czystepowietrze.gov.pl

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

This post is also available in: polski

ael