Program „Czyste Powietrze” stał się filarem „Nowego Ładu” zaproponowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego. Jak ma wyglądać jego nowa odsłona tłumaczyli w Krakowie pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” Bartłomiej Orzeł, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz.
– Program „Czyste Powietrze” to 103 mld złotych przeznaczone zarówno na wymianę źródeł ogrzewania, jak i poprawę efektywności energetycznej budynków. Ale też na wymianę okien, stolarki drzwiowej, termomodernizację budynków. Do tej pory udało się nam zrealizować 200 tys. wniosków! – wskazuje pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” Bartłomiej Orzeł. – Ponad 100 mln złotych na promocję programu „Czyste Powietrze” w gminach stało się faktem. 75 mln złotych zostanie przeznaczonych na wsparcie punktów konsultacyjnych, 16 mln złotych na nagrody dla gmin, a 10 mln złotych na zwrot kosztów wniosków. To istotne wsparcie dla samorządów w walce o czyste powietrze i zarazem ogromna szansa dla polskich przedsiębiorstw.
Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na naszej mapie!
W skali ogólnopolskiej dofinansowanie przekroczyło już kwotę 3,6 mld złotych. Do tej pory złożono ponad 200 tys. wniosków, co przekłada się na pół miliona osób, które będą korzystać z bezpiecznego i przyjaznego dla środowiska ogrzewania. W Małopolsce już 102 gminy podpisały porozumienia.
– Czyste powietrze to nasz wspólny cel i zobowiązanie dla przyszłych pokoleń. Problem smogu wymaga podejmowania zintensyfikowanych i wieloaspektowych działań. Aby te zmagania były skuteczne, rząd Mateusza Morawieckiego przeznaczył olbrzymie środki na program „Czyste Powietrze”. Jestem dumny z tego, że Małopolska jest obecnie liderem pod względem skali dofinansowania. Do tej pory do naszego województwa trafiło 480 mln złotych na ten cel. Jesteśmy też – z wynikiem 55 proc. – na drugim miejscu pod względem procentowego udziału gmin w programie „Czyste Powietrze” – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na naszej mapie!
– Program Czyste powietrze jest dla mieszkańców Małopolski głównym źródłem dotacji do wymiany pieców i termomodernizacji domów. W skorzystaniu z tego źródła pomagają zatrudnieni w ponad 60 gminach ekodoradcy, przyjęte niedawno w Małopolsce regulacje nakładają także obowiązek utworzenia stanowiska obsługi Programu Czyste Powietrze w każdej gminie. Apeluję do lokalnych samorządowców, aby skorzystali z możliwości pozyskania środków zapowiedzianych przez premiera – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz.
Czyste Powietrze do zmiany
Program „Czyste Powietrze” wchodzi w nową fazę. Oto najważniejsze spośród usprawnień to:
- uproszczenie zasad przyznawania dotacji oraz wniosku o dotację,
- skrócenie czasu rozpatrywania wniosków z 90 dni roboczych do 30 dni kalendarzowych,
- wydłużenie realizacji przedsięwzięcia o dodatkowe pół roku,
- możliwość składania wniosku on-line, bez wychodzenia z domu,
- powiązanie poziomu dotacji z efektem ekologicznym (bonus za niskoemisyjność i odnawialność),
- integracja z programem „Mój Prąd”,
- wprowadzenie dotacji dla tych, którzy wymienili już źródło ciepła,
- możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych, a nawet zakończonych,
- włączenie JST w program.
Ponadto dotacja do wymiany pieca może sięgnąć nawet 37 tys. złotych.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Źródło: Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE