Czyste Powietrze: Banki chętnie przystępują do programu! Już siedem z nich podpisało umowy z NFOŚiGW. Umowy dotyczą uruchomienia przez instytucje finansowe kredytów „antysmogowych”.


Kliknij w baner i sprawdź szczegóły!


Czyste Powietrze: Banki chętne

–  Zwiększamy dostępność programu „Czyste Powietrze”. Współpraca z bankami poszerza nasze kanały dystrybucji dotacji na wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła. I termomodernizację domów jednorodzinnych – mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka o podpisanych przez Narodowy i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej umowach z bankami, które planują uruchomić kredyty antysmogowe. Łączny budżet, w ramach którego banki będę przekazywać do wfośigw wnioski o dotację z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytów na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem „Czyste Powietrze”, to 1,5 mld zł.

– Dołączenie banków do programu „Czyste Powietrze” jest kluczowe z punktu widzenia jego realizacji. To gigantyczny modernizacyjny program, który ma podnieść jakość powietrza i standard życia Polaków. Kolejny kanał dystrybucji – środków zwrotnych i bezzwrotnych – z pewnością przełoży się pozytywnie na ilość składanych wniosków. To kolejny krok w kierunku zmiany programu. I realizacji zaleceń naszych partnerów – mówi pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze Bartłomiej Orzeł.


Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na naszej mapie!


– Jesteśmy coraz bliżej uruchomienia tzw. ścieżki bankowej w programie »Czyste Powietrze«. Udzielenie przez banki pierwszych kredytów z dotacją planowane jest w połowie tego roku. Do tego niezbędne jest zakończenie trwających jeszcze prac nad systemami IT, przeszkolenie doradców bankowych oraz uruchomienie Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji w Banku Gospodarstwa Krajowego zasilanego środkami z NFOŚiGW, stanowiącego system gwarancyjny udzielanych przez banki »zielonych« kredytów w programie – wyjaśnia prezes NFOŚiGW prof. Maciej Chorowski.

– Siedem pierwszych banków, które jako pierwsze wyraziły chęć wspólnego wdrażania programu »Czyste Powietrze«, i pokrywają swoim zasięgiem cały kraj przez ponad trzy i pół tysiąca placówek – podpisało już stosowne umowy, ale także prowadzimy rozmowy z kolejnymi bankami komercyjnymi, zainteresowanymi wprowadzeniem kredytu antysmogowego – zapowiada prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Czyste Powietrze. Banki, które przystąpiły do programu:

Reklama
  • Alior Bank,
  • BNP Paribas Bank Polska,
  • ank Ochrony Środowiska,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze,
  • Credit Agricole Bank Polska,
  • Santander Consumer Bank
  • oraz Banki Spółdzielcze SGB.

Wszystko, co musisz wiedzieć o pellecie. Kliknij i sprawdź!


Dostępne środki, w ramach których banki będą mogły obsługiwać wnioski o dotacje w „Czystym Powietrzu” – łącznie do 1,5 mld zł. Rozdzielono je proporcjonalnie, w oparciu o wolumen planowanej na lata 2021-2022 akcji kredytowej. Banki będą miały możliwość elastycznego dysponowania przyznanym limitem w tym czasie.

Podpisane mowy gwarantują Polakom dostęp do placówek bankowych w całym kraju, gdzie do dyspozycji będą przeszkoleni przez NFOŚiGW doradcy, którzy udzielą niezbędnych informacji i pomogą w złożeniu wniosku o kredyt i dotację na częściową spłatę kapitału zaciągniętego kredytu w danym banku. To oznacza, że wnioskodawca załatwi wszystko w jednym „okienku” bankowym, ponieważ bank – po wyrażeniu zgody przez wnioskodawcę – prześle za niego wniosek o dotację do właściwego terytorialnie wfośigw.

Przygotowywana ścieżka bankowa w „Czystym Powietrzu” przewiduje też objęcie kredytów gwarancjami BGK z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji. Dzięki tym gwarancjom, banki kredytujące będą mogły zaproponować korzystniejsze warunki kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji zgodnych z programem.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: NFOŚiGW
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE