Rok 2023 może przynieść realny spadek emisji z sektora energetycznego za sprawą rosnącego udziału OZE w globalnym miksie, donosi Ember w corocznym raporcie. Wg „Global Electricity Review 2023” w ubiegłym roku wiatr i słońce osiągnęły rekordowe 12% światowej energii elektrycznej.
„Global Electricity Review 2023”
Opublikowany przez Ember „Global Electricity Review 2023” to przegląd aktualnego stanu sektora energii elektrycznej na świecie w 2022 r., oparty na analizie danych z 78 krajów.
Autorzy opracowania są zdania, że globalny sektor energii elektrycznej wymaga dekarbonizacji w pierwszej kolejności, a śledzenie transformacji energetycznej ma kluczowe znaczenie dla oceny zachodzących postępów klimatycznych. Wiatr i słońce spowalniają wzrost emisji w sektorze energetycznym, a ich rekordowy wzrost odnotowany w 2022 r. spowodował, że intensywność emisji dwutlenku węgla w globalnym wytwarzaniu energii elektrycznej spadła do niespotykanie niskiego poziomu 436 gCO2/kWh.
Zarejestruj się na 6. Kongres Biometanu
Wiatr i słońce stanowiły 12% energii elektrycznej na świecie
Energia wiatrowa i słoneczna osiągnęły w ubiegłym roku 12% udziału w globalnym miksie energetycznym. Pozostałe OZE i energia jądrowa razem odnotowały rekordowy wynik w postaci 39%.
Produkcja energii słonecznej wzrosła w 2022 r. o 24%. Rezultat ten sprawił, że osiemnasty rok z rzędu jest ona najszybciej rozwijającym się OZE. Z kolei wytwarzanie energii wiatrowej wzrosło o 17%.
Jak podaje Global Electricity Review 2023 ponad sześćdziesiąt krajów wytwarza obecnie ponad 10% swojej energii elektrycznej z wiatru i słońca. Jednak inne źródła czystej energii odnotowały pierwszy od 2011 roku spadek spowodowany mniejszą liczbą nowych elektrowni jądrowych i wodnych.
Wzrost w wytwarzaniu energii wiatrowej i słonecznej (+557 TWh) zaspokoił 80% globalnego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną w 2022 r. (+694 TWh). Analitycy Ember szacują, że przyrost czystej energii prawdopodobnie przekroczy zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną w 2023 roku. Jednocześnie raport prognozuje, że w bieżącym roku nastąpi niewielki spadek produkcji ze źródeł kopalnych (-47 TWh, -0,3%). Będzie się on zwiększał wraz z biegiem czasu i ze wzrostem OZE, co może oznaczać, że nadchodzi nowa era spadających emisji w sektorze energetycznym.
Czytaj też: 5 sposobów na wielkoskalowe magazynowanie energii z OZE
„Początek końca epoki kopalnej”
Rok 2022 zostanie zapamiętany jako punkt zwrotny w światowym przejściu na czystą energię. Wiatr i słońce w tym dziesięcioleciu będą musiały utrzymać wysokie tempo wzrostu, jednak potrzebny jest większy udział innych czystych źródeł energii elektrycznej. Niezbędne są też pilne prace nad tym, aby wiatr i energia słoneczna mogły zostać zintegrowane z siecią.
„W tej decydującej dla klimatu dekadzie następuje początek końca epoki kopalnej. Wkraczamy w erę czystej energii (…) Czysta energia elektryczna zmieni globalną gospodarkę, od transportu do przemysłu. Nowa era spadających emisji kopalnych oznacza, że nastąpi stopniowy spadek energii węglowej, a koniec wzrostu energii gazowej jest teraz w zasięgu wzroku. Zmiana nadchodzi szybko. Wszystko zależy jednak od działań podejmowanych teraz przez rządy, przedsiębiorstwa i obywateli, aby wprowadzić świat na drogę ku czystej energii do 2040 roku” – podsumowuje Małgorzata Wiatros-Motyka z Ember.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: Ember
zdjęcie: pixabay.com/pl/myriams-fotos-1627417