Czy smog zwiększa zagrożenie koronawirusem? Na pewno nie bezpośrednio, ale… Temat zanieczyszczenia powietrza i powiązań tego problemu z ewentualnymi  zachorowaniami na Covid-19 był jednym z głównych tematów publikacji na łamach Los Angeles Times.

Wg amerykańskich naukowców (kto o nich nie słyszał) zachorowalność na np. zapalenie płuc jest większa u osób mieszkających w dzielnicach/miastach, gdzie występuje większe zanieczyszczenie powietrza. Osoby takie zdecydowanie ciężej przechodzą chorobę, pojawiają się u nich komplikacje. Są bardziej narażone na infekcje bakteryjne i wirusowe. Prawdopodobnie także na koronawirusa.

Reklama

Michael Jerrett, profesor nauk o zdrowiu środowiskowym w UCLA Fielding School of Public Health przytaczany przez gazetę jest bardzo ostrożny w swojej wypowiedzi. Podkreśla, że jeszcze nie ma zbyt  wielu informacji o biologii tego wirusa, by być pewnym, że jest mniej groźny dla osób z dzielnic „bez smogu”.


Czytaj też: Jak wpłynie koronawirus na branże biomasy, pelletu i biogazu?


Natomiast Aaron Bernstein, dyrektor Centrum ds. Klimatu, Zdrowia i Globalnego Środowiska w Harvard TH Chan School of Public Health twierdzi, że istnieje już wiele dowodów na to, że zarówno palacze, jak i osoby funkcjonujące w zanieczyszczonym powietrzu są podatniejsze na wszelkiego typu zachorowania.

Naukowcy, którzy badali epidemię koronawirusa SARS w 2003 r., odkryli, że zainfekowani pacjenci z regionów o wyższym zanieczyszczeniu powietrza mieli o 84 proc. większe prawdopodobieństwo śmierci niż ci z mniej zanieczyszczonych obszarów.

W Polsce, ze względu na obecność koronawirusa, a zapewne także dlatego, że robi się coraz cieplej, odnotowuje się poprawę stanu powietrza w wielu miejscowościach. Nie znaczy to jednak, że nie musimy obawiać się powrotu smogu wraz z nastaniem jesieni. By zrealizować idee czystego powietrza należy sukcesywnie wspierać wymianę kotłów na paliwa stałe i uświadamiać ich użytkowników, że warto postawić na paliwa ekologiczne np. na pellet.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. ZA DARMO! Sprawdź:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Źródło: BMG, LA Times
Zdjęcie: pixabay
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE