Nawet 100% energii potrzebnej do zasilenia klimatyzacji może pochodzić latem bezpośrednio ze słońca. Jak twierdzą eksperci, wystarczy odpowiednie sterowanie urządzeniem, tak by dopasować jego pracę do warunków atmosferycznych. Zapewni to zwiększenie autokonsumpcji, a więc oszczędności dla prosumentów.

Reklama

Energia ze słońca. Oszczędności dla prosumentów

Prosumenci, którzy zwiększą bieżące zużycie produkowanej energii elektrycznej, czyli zmaksymalizują autokonsumpcję, mogą liczyć na największe oszczędności. Specjaliści TAURONA podkreślają, że sama klimatyzacja może efektywnie zwiększyć poziom autokonsumpcji nawet o 10 procent w skali roku. 

– Korzystanie z klimatyzatorów jest jednym z najefektywniejszych sposobów na zwiększenie autokonsumpcji. Wykorzystanie przynajmniej 40 procent energii elektrycznej z domowej instalacji fotowoltaicznej na własne potrzeby to istotna optymalizacja opłacalności instalacji. Sama klimatyzacja może zwiększyć poziom autokonsumpcji nawet o 10 procent w skali roku – podkreśla Rafał Kocoł, ekspert ds. fotowoltaiki w TAURON Sprzedaż.


Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie – sprawdź!


Przykładowo gospodarstwo domowe korzystające z klimatyzatora o mocy chłodzenia 3,5kW, który jest używany przez cztery godziny dziennie, w okresie trzech upalnych miesięcy, zużyje 300 kWh. Przy założeniu, że produkcja z instalacji fotowotaicznej i zużycie energii mieszczą się w granicach 3000 kWh – chłodzenie budynku wtedy, gdy energii słonecznej jest najwięcej, pozwoli na zwiększenie autokonsumpcji nawet o ok.10 procent.

Jednocześnie nawet 100 procent energii potrzebnej do zasilenia urządzenia może pochodzić bezpośrednio ze słońca. Wystarczy odpowiednie sterowanie urządzeniem, tak by dopasować pracę klimatyzacji do warunków atmosferycznych.

Efektywność instalacji

Efektywność domowej instalacji fotowoltaicznej może uzupełnić magazyn energii, tak aby skorzystać z energii wyprodukowanej przez mikroinstalację do zasilania klimatyzatora w nocy. Taki magazyn pozwoli na dodatkowe zwiększenie poziomu autokonsumpcji.

Energetyczni eksperci podkreślają też, że nowoczesne klimatyzatory to nie tylko technologia przydatna podczas letnich upałów. To również rewersyjne pompy ciepła, a więc umożliwiające także ogrzewanie. Takie urządzenia w okresach przejściowych, takich jak wiosna lub jesień, pozwalają na dogrzewanie pomieszczeń w budynku, co dodatkowo zwiększa komfort termiczny.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

źródło: TAURON

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE